انجمن کاربران ورود - ثبت نام EN

نوآوری ان ای ام (NEM) را کشف کنید: رونمایی از پلتفرم بلاک چین نسل بعدی که انقلابی در دارایی های دیجیتال، قراردادهای هوشمند و راه حل های درجه یک سازمانی برای آینده ای غیرمتمرکز ایجاد می کند.

ان ای ام (NEM) چیست؟

ان ای ام اولین بلاک چین “دارایی هوشمند (Smart Asset)” در جهان است. ان ای ام در اذهان با واژه کسب و کار تداعی میشود و در واقع یک پلت فرم جهانی بمنظور ارائه روشی ساده برای حفاظت از تراکنشهای مالی است. تکنولوژی بلاک چین ان ای ام این پتانسیل را دارد که مدلهایی بسیار متنوع ای از امور مالی حفاظت شده و پیگیری تراکنشها را تسهیل کند بهمین منظور یک واسط API ارائه کرده که قادر است با هر زبان برنامه‌نویسی استفاده شود. نِم با سفارشی سازی بصورت ماژولار و به لطف سیستم “دارایی هوشمند: Smart Asset” میتواند تقریبا برای هر برنامه کاربردی مورد استفاده قرار گیرد.

تا اکتبر ۲۰۱۷، NEM  هفتمین رتبه ارزهای رمزنگاری شده بزرگ جهان را از آن خود کرده بود که ارزش کل آن در حدود 1.7 میلیارد دلار بود.اما در زمان نگارش این مطلب و در آگوست 2018 “ان ای ام” در رتبه هفدهم و با ارزش تقریبی 970 میلیون دلار قرار دارد. البته بخش عمده افت بازار سرمایه ان ای ام بخاطر سقوط کلی قیمت ارزهای رمزپایه در سال 2018 میباشد.  

سعود و سقوط ارزش نم

تاریخچه NEM

NEM (نِم) در ۳۱ مارس ۲۰۱۵ با واحد ارزی به نام XEM (زِم) متولد شد. برخلاف اکثر ارزهای رمزنگاری شده که که از کدهای موجود ایده گرفته بودند و سپس در آن کدها تغییراتی ایجاد کرده بودند، کد نِم از ابتدا در جاوا نوشته شد. تاریخ نِم به ژانویه ۲۰۱۴ برمی گردد، زمانی که یک فراخوان آزاد در انجمنی به نام Bitcointalk  برای ایجاد یک ارز رمزنگاری شده اجتماع-محور انجام شد. این پروژه ۱۵۰۰ سهم اولیه سرمایه در سهام XEM را بدست آورد، جایی که هر سهم برابر با ۲.۲۵ میلیون سکه XEM بود.  

وظیفه نِم چیست ؟

وظیفه اصلی نِم آن چیزی است که آنرا همان سیستم دارایی هوشمند می نامند در واقع این سیستم به کاربران این امکان را میدهد که یک بلاک چین سفارشی برای قرارداد هوشمند خود اجرا کنند.

بنابراین سیستم دارایی های هوشمند دقیقا چیست؟

دارایی های هوشمند، راهی برای توصیف ابزارهایی هستند که نِم برای رسیدگی و مدیریت اطلاعات تجاری تان از آن استفاده میکند.
دارایی های هوشمند به شما قدرت بکارگیری نِم را میدهد و به نظر میرسد این یک بلاکچین سفارشی ساخته شده برای مدیریت دارایی ها است. سیستم دارایی هوشمند را میتوان به 4 بخش تقسیم کرد:

1- آدرس ها :

صندوق هایی که در آن هر گونه ارز، قرارداد یا اسناد مالکیت و اسناد تجاری نگهداری میشود. اینها مواردی هستند که قابل بروزرسانی اند.
این صندوق ها میتوانند ساده باشند مثلا فقط یک حساب کاربری که داخلش پول است یا پیچیده تر باشند مثل یک سند مرسوله یا اسناد مالکیت ملک یا اسناد رسمی.

2- موزاییک :

موزاییک ها دارایی هایی هستن که می توانند با استفاده از بلاک چین نِم ایجاد شوند و ویژگی ها و قابلیت های اضافی آن را نشان دهند.
اینها توکن های سفارشی سازی شده یا آیتم های دیجیتال دیگری هستند مثل سکه یا اقلامی مانند سهام ، سود و سایر ارزهای دیگر را نشان میدهد. البته ایجاد موزاییک های سفارشی بسیار پرهزینه میباشد و مناسب برای راه اندازی آی سی او ها و شرکت های بزرگ تجاری جهت تامین بودجه میباشد.

بنابراین، مهم است که توجه داشته باشیم که موزاییک ها نباید تنها به دلیل تجارت آن در مبادله ایجاد شوند. باید ارزش افزوده و یک طرح تجاری باشد. اگر هیچ کدام از اینها وجود نداشته باشد، پس از آنکه ICO اتفاق می افتد، قیمت سقوط خواهد کرد. بنابراین اگر شما قصد ایجاد یک موزاییک برای پروژه خود دارید، مهم است که این موارد را در نظر بگیرید:

 • آیا تقاضا برای توکن و ابزار واقعی آن وجود دارد؟
 • آیا یک مدل اقتصادی پایدار در پشت آن و پروژه شما وجود دارد؟
 • آیا داشتن توکن ضروری است؟
 • آیا پروژه شما باید بر روی یک بلاک چین قرار بگیرد؟

اگر پاسخ به این سوالات بله باشد، گام های ساده ای در ساخت یک موزاییک یا توکن خود وجود دارد.

3- فضای نام :

آدرسهای اینترنتی که مشخص میکنند شما چه کسی هستید و به دارایی های شما یک خانه اختصاص میدهند تا مکان منحصری برای قراردادن دارایی هایتان در نِم باشد، بدین ترتیب دارایی های شما برایتان سهل الوصول تر و منحصرتر خواهد شد. (namespace) یا همان فضای نامی در علوم کامپیوتر ( گاهی اوقات نام دامنه نامیده می‌شود ) یک ظرف یا محیط انتزاعی است که برای حفظ یک گروه‌بندی منطقی از شناسه‌های منحصر به فرد یا نماد ( به عنوان مثال نام ) ایجاد شده‌است. یک شناسه تعریف‌شده در فضای نامی فقط با آن فضای نام مرتبط است.

4- تراکنش ها:

به شما این مجوز را میدهد تا بتوانید دارایی های هوشمندتان را با عملیاتی مانند انتقال موزاییک بین آدرسها یا انتقال و پیکربندی مالکیت آدرس ها، به بازی بگیرید. نِم لیستی از قابلیتهای بالقوه خود برای سیستم دارایی هوشمند ارائه کرده مانند : رای گیری ،جذب سرمایه مردمی، مالکیت های سهام، پرداخت های قبوض و خدمات سپرده گذاری و پرداخت های حق وفاداری و … که هریک از اینها خود صنعت گسترده ای در دنیا هستند و همین نشان دهنده قابلیت های بالقوه نِم است.

همانطور که توضیح داده شد نِم بعنوان یک تکنولوژی مبتنی بر بلاک چین برای اهداف تجاری طراحی شده و از آنجا که نرم افزار آن دارای قابلیت سازگاری و انعطاف بالایی است کاربردهای بالقوه آن تقریبا بی پایان هستند. بعنوان مثال قراردادهای دارایی های هوشمند میتواند بعنوان نرم افزار دفتر مرکزی برای بانک ها، پی‌گیری معاملات با شرکت‌های سرمایه‌گذاری، یا ذخیره و ارسال اسناد دولتی مانند گواهی تولد بکار برده شود.

قراردادهای هوشمند ان ای ام

برخلاف بیت کوین یا لایت کوین ، نِم بعنوان یک ارز مورد استفاده قرار نمیگیرد. علاوه بر سیستم دارایی هوشمند ،نِم یکی از راحت‌ترین و امن‌ترین سکه‌ها برای زمانی است که شما می‌خواهید سکه خود را درست کنید و یک ICO  برای بالا بردن بودجه راه‌اندازی پیشنهاد دهید، میتواند مورد استفاده قرار گیرد.  

چرا استفاده از نِم پیشنهاد میشود؟

هزینه تراکنشهای “نِم NEM” کمتر از 0.01% میباشد. NEM از یک کد جدید طراحی‌شده برای کارآمدتر کردن تراکنشها بهره می‌برد. نمایش تراکنش های زِم 6 ثانیه و تایید آن حدود ۲۰ ثانیه طول می‌کشد، این ویژگی با مقایسه با تایید تراکنشهای بیت کوین که می‌تواند تا یک ساعت یا حتی بیشتر زمان ببرد، بسیار برتری دارد.

هزینه انتقال دارایی ها از طریق بلاکچین عمومی (مانند سکه ها، اسناد و …) بسیار کم است. در حال حاضر هزینه تراکنش فقط 0.01% است و این بدین معنی است که برای انجام یک تراکنش 100 دلاری 0.01 $ و برای انجام یک تراکنش 1000 دلاری ، 0.10 دلار لازم است.
برای شفاف تر شدن موضوع میتوانیم مثال دیگری هم بزنیم کارت های اعتباری از هر کجا بین 1.5 تا 3 درصد و پی پال با 2.6% شارژ میشوند. حالا این را مقایسه کنید با درصدی که NEM برمیدارد : 0.01% !!!

مقیاس پذیری NEM

NEM به شکلی باورنکردنی مقیاس پذیر است، در حال حاضر سرعت انجام تراکنش آن میتواند با بیت کوین مقایسه شود و در زمانی که آپدیت های هدفمند انجام شود، شبکه قادر به رسیدگی به صدها تراکنش در ثانیه خواهد بود در مقایسه بیت کوین تنها قادر به رسیدگی به 4-5 تراکنش در ثانیه بوده و این مشکل بزرگی برای بیت کوین است چرا که باعث تقسیم شدن واحد پول رایج به دو و سه واحد ارز مختلف شده است.

اگر ان ای ام یا همان نِم به عنوان یک واحد پول مورد استفاده قرار نگیرد ، پس چرا به پول تجاری و ارزهای معاملاتی اهمیت می‌دهد؟ حقیقت این است که همیشه انسانها به ارز و پول برای تبادلاتشان نیاز دارند. در آینده، اگر شرکت‌ها از نرم‌افزار NEM استفاده کنند، در نهایت باید “دارایی‌های هوشمند” خود را به مکان‌های مختلف ارسال کنند. این امر مستلزم ارسال اسناد و مدارک از طریق بلاک چین عمومی NEM است. ارسال اسناد نیز دربرگیرنده هزینه ای برای تراکنش است که تنها می‌تواند با XEM (ارز NEM) پرداخت شود.

در این رابطه، اگر شرکت‌ها شروع به بکارگیری نرم‌افزار NEM کنند ، سرمایه گذاران بالقوه می‌توانند سود سرمایه خود را ببینند. از آنجا که تعداد زیادی سکه XEM وجود دارد (9 میلیارد- البته منهای یک.!)، با افزایش تقاضا برای این سکه‌ها ارزش آن نیز افزایش خواهد یافت.

NEM از روش‌های تایید تراکنش منحصر به فرد استفاده می‌کند :

در نِم برای تایید تراکنش ها از ماینینگ یا استخراج استفاده نمیشود بلکه از هاروِست (Harvest) یا برداشت استفاده میشود که در لغت به معنی دِرو کردن میباشد.

نحوه تایید تراکنش های نِم

NEM در مقایسه با فرآیندهای ماینینگ در ارزهای دیگر یکی از سودمندترین ارزها است. NEM از روش Proof of Importance و به طور اختصار (POI) یا (اثبات اهمیت) و در نظر گرفتن پاداش برای برداشت سود استفاده میکند. زمانی که سود انجام فرآیند روی یک بلوک دِرو میشود، تراکنش آن بلوک را تایید کرده و آنرا برای همیشه به بلاک چین اضافه میکند و سپس پاداشی را که برای انجام تراکنشهای آن بلوک بوده را به برداشت کننده (harvester) اختصاص میدهد. یک کاربر POI تعیین میکند که چه کسی سود بلوک را برداشت کند که به 3 عامل وابسته است:

 1. سهم مورد استفاده خود کاربر یا حالتی که سکه برای مدتی در حسابش بوده است.
 2. شرکای تراکنشی کاربر یا کاربرانی که در حال انجام تراکنش با شبکه های دیگر بوده اند.
 3. تعداد و اندازه تراکنشها در 30 روز گذشته.

دادن مجوز دِرو، یک روش کارآمد برای ذخیره سازی قدرت حساب، بدون در دسترس گذاشتن کلیدهای خصوصی است که مزایایی را به ارمغان میاورد. بعنوان مثال سیستم شما مجبور نیست برای دِرو کاری را اجرا کند و برداشت بطور خودکار برای تمام کسانی که بیشتر از 10000 XEM در حسابشان دارند، انجام میشود.

این انقلابی که NEM در روشهای خود دارد توازن قدرت را ایجاد میکند و قدرت واقعی را به کاربران میدهد نه دارندگان معادن استخراخ یا برداشت کنندگان. به زبان ساده شما برای تایید تراکنش ها یا همان استخراج نیازی به استفاده از سخت افزار های قدرتمند ندارید و فقط کافیست مقداری مشخص xem زِم در کیف پول خود داشته باشید. (10000 زِم کافی میباشد!) همین مقدار از xem کافیست تا شما به طور خودکار در تایید تراکنش ها شرکت داده شوید و در سیستم به عنوان یک هاروِستر یا در لغت به معنی برداشت کننده محصول قلمداد بشوید.

درواقع شما میتوانید با سرمایه گذاری در نِم که 10000 زِم میباشد در سود تایید و تکمیل یک بلوک نِم شریک شوید. البته اینطور نیست که تایید و پردازش تراکنش ها نیاز به قدرت سخت افزاری نداشته باشد. در شبکه نِم بخش دیگری با عنوان سوپرنودها مشغول فعالیت هستند که دارای سیستم ها و سخت افزار های بسیار قدرتمند هستند و جدا از آن شما برای سوپرنود شدن باید حداقل 3 میلیون زِم در اختیار داشته باشید.

Supernodes ها گره های بلاک چین دارای کارایی بالا هستند که ستون فقرات شبکه بلاکچین NEM را تشکیل می‌دهند. حساب‌هایی با ۳،۰۰۰،۰۰۰ زِم یا بیشتر می‌توانند یک سوپرنود را هم از یک کامپیوتر محلی و یا از یک سرور میزبان به صورت ابری انجام دهند. Supernodes ملزم به آنلاین بودن و فعالیت ۲۴ ساعته در روز برای پردازش تمام تراکنش ها هستند. شبکه NEM دارای دو لایه است. لایه supernode سیستم را قدرتمند و سریع نگه می‌دارد، در حالی که تضمین می‌کند کارایی و عملکرد بهینه را حفظ می‌کند. این طراحی لایه‌ای به لایه دوم کیف پول و برنامه‌های طرف ثالث اجازه می‌دهد تا از کل شبکه بدون دانلود یا پردازش کامل کل شبکه استفاده کنند.

کار سوپرنودها در نم

هاروِست ها نیز برای تایید تراکنش ها به سیستم های قدرتمند سوپرنودها متصل میشنود.  

چه چیزی از مجموعه نِم nem آن را ارزهای رمزنگاری شده دیگر جدا میکند ؟

نِم 100 % قابل پیگیری است.

این قابلیت یکی از شاخص های برجسته و متمایز کننده آن است. برخلاف رقبای خود مانند مونرو، هیچ تراکنش خصوصی ای در NEM وجود ندارد. گرچه بسیاری افراد حوزه ارزهای رمزنگاری شده این مساله را نکته ای منفی میدانند اما برخی نیز آنرا نقطه قوتش میدانند. قابلیت پیگیری اجازه میدهد تا ویژگیهای امنیتی مانند حفاظت خریدار و فروشنده اجرایی شود و همین علت برای مطمئن بودن ارز NEM بوده است بطوریکه تا به امروز هیچ مساله امنیتی عمده ای در این خصوص رخ نداده است. همچنین NEM به شرکتها اجازه میدهد تا عادت های خود را ردیابی کنند که ویژگی کارآمدی است و باعث جذب بازار بیشتری در آینده خواهد شد.

میزان استفاده کمتر NEM از انرژی

NEM برای راه اندازی یک نود (گره) و یا انجام عملیات برداشت، 100 برابر کمتر از بیت کوین، انرژی استفاده میکند و بهمین علت است که هزینه های تراکنش هایش به نسبت بقیه بسیار کمتر است.

NEM در خطر تورم نیست

یکی از نکات مهم و انگیزشی در مورد NEM این است که تمام سکه های آن (دقیقا 8.999.999.999) همگی قبلا آماده شده اند و این به معنی تورم صفر است، در حالیکه برای اکثر سکه های دیگر مانند بیتکوین یا لایتکوین، فرآیند استخراج هنوز هم فعال است و سکه های جدیدی را در چرخه قرار میدهد که منجر به تورم خواهد شد.

عدم تمرکز NEM روی خرده فروشی

چیزی که یک کاربر متوجه آن نیست این است که NEM روی خرده فروشی یا قیمت سکه متمرکز نشده، بسیاری از ارزهای رمزنگاری شده روی خود سکه تمرکز دارند اما NEM بیشتر روی پلت فرم و توسعه جامعه خود متمرکز است تا بتواند برنامه های جدیدی را برای پلت فرم اش ارائه کند.

مدیر NEM لون وونگ اظهار میدارد : 

مدیر ارز ان ای ام یا نم

انتظار میرود قیمتهای سریع را از طریق بازاریابی و تطابق اطلاعات بدست آید اما برنده در طول زمان کسی است که مشتری مدار و وابسته به شرکتهای تجاری باشد.  

رقبا و چالش ها

NEM دارای چند شرکت بزرگ مانند ریپل، Factom ،Ubiq است. معروف‌ترین آن‌ها اتریوم، دومین کریپتوکارنسی بزرگ جهان با  پوششدهی نزدیک به ۳۰ میلیارد دلار در بازار فعلی است. در مقایسه با رقبایش، به نظر می‌رسد که NEM گزینه پایدارتری برای ایجاد برنامه‌های کاربردی جدید با پشتیبانی از مدل‌های کسب‌وکار در دنیای واقعی باشد. ویژگی‌های امنیت و توسعه آن به کارآفرینان بلاک چین اجازه می‌دهد تا بر مسائل خودشان و نه مسائل فنی تمرکز کنند طوریکه یادگیری آن بسیار راحت تر از اتریوم است.

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های NEM این است که افراد درک کنند که در حال انجام چه کاری هستند ، رسما ارزهایی مانند لایت کوین برای استفاده طراحی شدند با این حال سکه های XEM برای کاربری بعنوان یک ارز معنا نشده اند بلکه یک پلت فرم تراکنشی برای کسب‌وکار و توسعه است.

چالش دیگر برای NEM، افزایش تعداد توسعه دهندگان است که دانش لازم برای اتصال NEM  به شبکه‌های کمپانی های در حال کار خود را دارند. خوشبختانه ادغام  API ی NEM با شبکه‌های موروثی نسبتا آسان است. آن‌ها همچنین برای راه اندازی موج جدیدی برای پروررش توسعه دهندگانی که بتوانند از سیستم خود پشتیبانی کنند،  تلاش زیادی کرده‌اند. NEM اولین مرکز blockchain در کوالالامپور مالزی را افتتاح کرد، این مرکز به عنوان یک فضای کار ساز، شتاب‌ بخش و بعنوان یک محیط کاری استفاده میشود. آن‌ها به واقع وقف تبلیغ محصول خود شده‌اند ولی در کنار آن  از جامعه blockchain نیز به عنوان یک کل حمایت می‌کنند.  

چگونهNEM را بخریمونگهداریکنیم ؟

شما می‌توانید نئو را از سایت های Binance – Bittrex – Yumbi  – Jubi  – Yuanbao  – Yobtc  – Cryptopia خریداری کنید و اگر به دنبال کیف پول هستید تا نِم را ذخیره کنید، می‌توانید از موارد زیر استفاده کنید:

 • کیف پول سخت‌افزاری : Ledger Nano S 
 • کیف پول نرم افزاری

3 مدل کیف پول نیز برای دانلود در اختیار شما گذاشته شده :

 • نانو والت دسکتاپی NEM : می‌توانید نسخه‌های ویندوز،Mac  و لینوکس را در از طریق وب سایتشان دانلود کنید. این کیف تمام توابع را به جز توانایی راه‌اندازی یک supernode  یا یک نود کامل را ارائه می‌کند.
 • نود NEM : اگر می‌خواهید ارزی را دِرو کنید، به NEM NODE  نیاز دارید تا نود یا supernode را راه‌اندازی کنید.
 • کیف پول موبایلی : نسخه هاب اندرویدی و نیز نسخه‌های ویندوز به ترتیب در گوگل پلی- فروشگاه برنامه‌های کاربردی موجود هستند. بکارگیری کیف پول های بالا خیلی آسان و کاربر پسند است، هیچ اطلاعات شخصی ای از شما نمیخواهد و لازم نیست نام و آدرس و شماره کارت اعتباری یا حساب یا اطلاعات بانکی آنلاین و کد شناسایی تون رو ثبت کنید و این یک مزیت بزرگ و از پایه های حیاتی پذیرش کریپتوکارنسی ها بعنوان یک کل است.

آخرین نکته

با نگاهی به کارکردهای متنوعی که NEM میتواند ارائه دهد، روشن است که اساس جذب مقدار زیادی مشتری را دارد. علاوه بر مزیت‌های فعلی،NEM قصد دارد تا نرم‌افزاری به نام catapult را در سال جاری منتشر کند که باعث بهبود چشمگیر نرم‌افزار Mijin فعلی اش خواهد شد. این کار NEM را جلوتر از رقبای خود قرار می‌دهد. تلاش توسعه دهندگان NEM برای بهینه کردن محصولشان بسیار زیاد است. NEM تیم توسعه عالی، پشتیبانی اجتماعی، یک وبلاگ قدرتمند، انگیزه های قوی و یک برنامه کسب‌وکار منسجم دارد. با این مقدار ویژگی که نِم از خودش ارائه میدهد لون وونگ باید فریاد بزند : “ما خیلی خوبیم! دارندگان نِم هم جواب بدهند، خخخیلی..!” 

اشتراک در
من را با خبر کن از
guest
0 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات