انجمن کاربران ورود - ثبت نام EN

دنیای لایت کوین را کاوش کنید – یک پروژه ارز دیجیتال همتا به همتا و منبع باز. با ویژگی ها، فناوری و تفاوت آن با بیت کوین آشنا شوید. مزایا، موارد استفاده و پذیرش رو به رشد لایت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال برای تراکنش های سریع و ایمن را کشف کنید.

لایت کوین (Litecoin) چیست؟

لایت کوین در سال 2011 با شعار “نقره” به “طلا” معرفی شد به این معنا که بیت کوین را طلای ارزهای رمزنگاری شده میدانستند و لایت کوین را نقره این بازار قلمداد کردند. در زمان نگارش این مقاله لایت کوین در بازار سرمایه ارزهای دیجیتال رتبه ششم را به خود اختصاص داده است،البته بیش از آنکه ارزهایی نظیر اتریوم و بیت کوین کش و حتی ریپل خودشان را در این لیست بالا بکشند تا مدت ها لایت کوین در مکان دوم این لیست بعد از بیت کوین قرار داشت.

در نقطه نظرات دیگر لایت کوین را به عنوان برادر کوچک بیت کوین نیز می نامند و از زمان آغاز به کار در سال 2011، یک ارز رمزنگاری شده کاملا مجزایی است که به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته است. لایت کوین نیز مانند بیت کوین یک نوع پول دیجیتالی است ، لایت کوین برای انتقال وجه به طور مستقیم بین افراد یا کسب و کار بدون نیاز به واسطه هایی مانند یک بانک یا سرویس پردازش پرداخت ، استفاده می شود. در اینجا جدولی را آماده کرده ایم که در آن تفاوت های بسیار بیت کوین و لایت کوین قابل مشاهده است.

جدول مقایسه لایت کوین و بیت کوین

عنوانلایت کوینبیت کوین
تعداد سکه84 میلیون21 میلیون
الگوریتماسکریپتSHA-256
زمان حل بلوک150 ثانیه10 دقیقه
جزییات پاداش بلوکپاداش در هر 840000 بلوک نصف میشودپاداش در هر 410000 بلوک نصف میشود
پاداش های اولیه50 لایت کوین50 بیت کوین
پاداش فعلی 50 لایت کوین25 بیت کوین
خلق شده توسطچارلز لیساتوشی ناکاموتو
بازار سرمایه  ژانویه 201813,039,054,636 دلار 234,365,969,848  دلار

چه چیزی باعث تفاوت لایت کوین میشود؟ 

سه چیز باعث می شود لایت کوین متفاوت باشد: 1-سرعت  2-تعداد سکه ها  3-بازار سرمایه

سرعت:

لایت کوین بر اساس همان کد منبع باز بیت کوین توسط مهندس سابق گوکل ، چارلز لی (Charles Lee) طراحی شد اما با برخی تفاوت های قابل توجه. یکی از تفاوت های اصلی بین این دو ارز رمزنگاری در سرعت معامله و پردازش تراکنش ها نهفته است، در لایت کوین بلوک ها حدود چهار برابر سریعتر از بیت کوین تولید می شوند، لایت کوین می تواند مشروعیت معاملات را بسیار سریعتر و همچنین پردازش تعداد بسیار بیشتری از آنها را در یک فرایند همزمان تأیید کند. برای درک بهتر چگونگی ایجاد بلوک ها و تایید تراکنش ها،ابتدا باید در زمینه تکنولوژی بلاک چین  که به عنوان منبع و پایه ایجاد لایت کوین و اکثر ارزهای دیجیتال دیگر که بصورت P2P عمل می کند، مطالعه ای داشته باشید.

تعداد سکه ها:

یکی از دلایلی که برخی از ارزهای دیجیتالی ارزش  ذاتی خود را حفظ می کنند، عرضه محدود آنها است. به همین دلیل است که تعداد مشخصی از بیت کوین (BTC) یا لایت کوین (LTC) ایجاد می شود. در حالی که بیت کوین دارای حد مجاز 21 میلیون سکه است، لایت کوین حداکثر تا 84 میلیون عدد را به دست خواهد آورد.

بازار سرمایه:

اگرچه لایت کوین در مقایسه با بیت کوین در بازار نزول می کند، ولی هنوز هم در بورس معاملات ارزهای دیجیتال در بین 10 ارز برجسته قرار دارد ، این رتبه بندی بر اساس قیمت و تعداد سکه ها و گردش مالی موجود در آن ارز نوسان می کند.

استخراج لایت کوین

یکی دیگر از تفاوت های قابل توجه بین بیت کوین و لایت کوین، الگوریتم هش کردن است که هر کدام از آنها برای حل یک بلوک استفاده می کنند و همچنین چکونگی تولید سکه هایی است که در زمان حل یک بلوک توسط استخراج کنندگان ایجاد می شوند.

نکته: 
 وقتی توسعه دهندگان یک ارز را ایجاد میکنند در ابتدا تعداد محدودی سکه را بین خریداران عرضه میکنند و یک سقف کلی نیز برای تولید سکه های جدید در نظر میگیرند. این سکه های جدید به واسطه حل و تایید تراکنش های یک بلوک به معدنچیان یا همان استخراج کنندگان به عنوان پاداش تعلق میگیرد. هنگامیکه یک تراکنش انجام میشود، آن را با تراکنش هایی که اخیرا انجام شده اند در یکی از این بلوک های حفاظت شده، برای رمزنگاری کردن گروه بندی می کنند.
رایانه های بسیار قوی معدنچیان از حلقه های GPU و / یا CPU خود برای حل مشکلات پیچیده ریاضی استفاده می کنند و از طریق الگوریتم فوق، داده ها را در یک بلوک انتقال می دهند تا قدرت جمعی رایانه های آنها یک راه حل را پیدا کند. 
در این مرحله تمام معاملات درون بلوک مربوطه به طور کامل تایید شده و به صورت قانونی مهر و موم می شود. 
معدنچیان همچنین میوه های کار خود را که همان سکه های جدید لایت کوین است در هر بار که یک بلوک حل می شود، به دست می آورند، مقدار پاداش از قبل در الگوریتم لایت کوین مشخص شده است و این سکه ها به پاس کمکی که معدنچیان برای تایید تراکنش ها انجام میدهند پرداخت میشود افرادی که معمولا سیستم های بسیار قوی دارند، در قالب یک گروه که به آن استخر استخراج می گویند توان سیستم های خود را با دیگر معدنچیان به اشتراک میگذارند تا با بالا رفتن قدرت محاسباتی بتوانند سریع تر معادلات پیچیده را حل کنند و پاداش ها را به دست آورند.
همانطور که در بالا ذکر شد، لایت کوین و بیت کوین از الگوریتم های متضاد هنگام هش کردن استفاده می کنند. لایت کوین از یک الگوریتم حافظه فشرده پنهان استفاده می کند که به عنوان اسکریپت نامیده می شود در حالی که بیت کوین از الگوریتم  SHA-256 که به نظر می رسد بسیار پیچیده تر است استفاده میکند.

نکته: 
البته در ابتدا استخراج کنندگان از CPU که همان پردازنده کامپیوتری هست برای استخراج لایت کوین استفاده میکردند اما در ادامه با بررسی های بیشتر متوجه شدند که GPU ها که همان حافظه های گرافیکی هستند قدرت بسیار بیشتری برای پردازش ارائه میدهند بطوریکه قدرت پردازش یک کارت گرافیک معمولی از قدرت پردازش یک پردازنده CPU رده بالا بسیار بیشتر است. برای برجسته کردن سختی استخراج و اختلاف در قدرت مورد نیاز برای هش کردن در لایت کوین و بیت کوین باید بدانید که ، میزان کل هشینگ در شبکه بیتکوین بیش از 20،000 ترا هش در هر ثانیه است. در حالی که در شبکه لایت کوین فقط 100 گیگا هش در هر ثانیه مورد نیاز است است. (هر ترا از 1000 گیگا تشکیل شده است) 

چگونه لایت کوین خریداری کنیم؟

 اگر شما مایل به داشتن لایت کوین هستید اما علاقه مند به استخراج آن نیستید، این ارز  را می توانید با یک ارز دیجیتال دیگر مانند بیت کوین در وب سایت های معروف به مبادلات خریداری کنید. برخی از این سایت های مبادلات، مانند سایت بایننس به شما اجازه می دهد تا با استفاده از پول واقعی از جمله دلار پرفکت مانی نیز لایت کوین خرید کنید.

کیف پول مناسب برای لایت کوین کدام است؟

مانند بیت کوین و بسیاری از کریپتوکارنسی های دیگر، لایت کوین به طور معمول در کیف پول دیجیتال ذخیره می شود. انواع مختلف کیف پول شامل مواردی هستند که مبتنی بر نرم افزار و بر روی رایانه یا دستگاه تلفن همراه شما و همچنین کیف پول های سخت افزاری و فیزیکی قابل نگهداری است.

یکی دیگر از روش های امن و در عین حال قابل قبول برای نگهداری از لایت کوین، که یک روش قدیمی و تا حدودی پیچیده است،ایجاد یک کیف پول کاغذی است که شامل تولید و چاپ یک کلید خصوصی در یک کامپیوتر و چاپ کردن آن بروی کاغذ است. هر کیف پول دارای کلیدهای خصوصی مورد نیاز برای دریافت و ارسال سکه به آدرس لایت کوین شما است. اگر این کلید ها بصورت آفلاین در یک کیف پول سخت افزاری ذخیره شوند، از لحاظ ذاتی امن تر از کیف های پولی هستند که به اینترنت متصل هستند ،بنابراین اگر قصد دارید سرمایه نسبتا قابل قبولی را در خرید ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنید پیشنهاد میکنیم کیف پول سخت افزاری را برای نگهداری از ارزهای خود انتخاب کنید.

کیف پول هایی هم در قالب نرم افزار دسکتاپ یا تلفن همراه وجود دارد و برای تقریبا تمام سیستم عامل ها و دستگاه های محبوب قابل دسترس است. علاوه بر برنامه های شخص ثالث مانند  Electrum، کاربران لپ تاپ و دسکتاپ نیز گزینه ای دیگر برای دانلود هسته لایت کوین دارند که توسط تیم توسعه Litecoin ایجاد و به روز میشود. شما میتوانید این نرم افزار ها را از سایت litecoin.org دانلود و نصب کنید و یک کیف پول برای خود ایجاد کنید.

قطعا نگهداری سکه ها در نرم افزار ها ، امن تر از نگهداری آنها در کیف پول های اینترنتی است ولی برای اینکه این نرم افزار ها فعال شوند و به شبکه متصل شوند مجبور به دانلود کامل هسته بلاک چین ارز مورد نظر هستند که حجم بالایی دارد. در این نرم افزار ها لایت کوین تمام بلاک چین را مستقیما از شبکه peer-to-peer دانلود می کند و مانع دخالت هر فردی در این روند می شود.

انتخاب یک کیف پول مناسب برای ارز شما میتوان بستگی مستقیم به مقدار اعتباری باشد که شما میخواهید در آن کیف پول داشته باشید. بی تردید بهترین و امن ترین کیف ، کیف پول های سخت افزاری مانند Ledger Nano S میباشد اما بطور مثال اگر شما 1 لایت کوین دارید بهتر است آن را در کیف پول های اینترنتی نگهداری کنید چون ارزش آن برابر با یک کیف پول سخت افزاری است. اما اگر بیش از 1 لایت کوین دارید آن را در کیف های نرم افزاری نگه داری کنید و اگر میخواهید بیش از این در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنید بهترین گزینه برای شما کیف پول سخت افزاری میباشد.

مشاهده بلوک های لایت کوین

همانطور که در مورد دیگر کریپتوکارنسی ها ی عمومی وجود دارد، تمام معاملات لایت کوین نیز درون blockchain آن برای عموم قابل جستجو و مشاهده هستند. ساده ترین راه برای مشاهده این سوابق و یا جستجو برای بلوکی که تراکنش شما در آن قرار گرفته است، یا حتی اعتبار درون آدرس ها را از طریق یک اکسپلورر بلوک لایت کوین میتوانید مشاهده کنید. بنابراین شما میتوانید با  جستجوی واژه Litecoin Block Explorer در گوگل یکی از آن ها را پیدا کنید که به نیازهای فردی شما بستگی دارد.  

اشتراک در
من را با خبر کن از
guest
0 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات