مشاوره رایگان ورود / ثبت نام 09200546654 021-91691154

مشاوره تخصصی رایگان

فرم را پر کنید تا کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
بلاک چین

فناوری بلاک چین چیست؟

فناوری تحول‌آفرین بلاک چین – یک دفتر کل دیجیتال غیرمتمرکز و تغییرناپذیر را کاوش کنید. در مورد اصول اصلی، کاربردهای آن در صنایع مختلف و پتانسیل ایجاد انقلاب در مدیریت داده، شفافیت و امنیت اطلاعات کسب کنید. اصول بلاک چین و تاثیر آن بر آینده امور مالی، زنجیره تامین و فراتر از آن را کشف کنید.

آیا فناوری بلاک چین یک اینترنت جدید است؟

بلاک چین یک اختراع هوشمندانه و غیرقابل انکار است – خالق آن ، یک فرد یا گروهی از افراد هستند که با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) شناخته شده اند. اما از آن زمان به بعد، بلاک چین به چیزی فراتر از روزهای اول خود تبدیل شده است، و پرسش اصلی هر شخصی که با آن مواجه میشود این است که:

فناوری بلاک چین چیست؟

فناوری بلاک چین اجازه می دهد تا اطلاعات دیجیتال توزیع شوند اما نه کپی، تکنولوژی بلاک چین ستون فقرات یک نوع جدید از اینترنت را ایجاد کرده است. این فناوری در ابتدا برای پول دیجیتال به نام بیت کوین طراحی شد اما جامعه فناوری در حال حاضر استفاده های بالقوه بسیار دیگری را برای این فناوری پیدا کرده است.

بیت کوین به دلایل بسیاری به نام “طلا دیجیتال” نامگذاری شده است زیرا تا به امروز، ارزش کل ارز بیت کوین نزدیک به 200 میلیارد دلار آمریکا است. فناوری بلاک چین می تواند انواع دیگر ارز های دیجیتال را ایجاد کند. مانند اتریوم و بیت کوین کش. در کل برای پذیرش این پدیده و استفاده از آن لازم نیست بدانید بلاک چین چگونه کار می کند ، با این حال داشتن دانش پایه ای از این تکنولوژی جدید میتواند به شما نشان دهد که چرا فناوری بلاک چین یک انقلاب به حساب می آید.

بنابراین، ما امیدواریم که از مطالعه این مقاله لذت ببرید و درک مناسبی از این فناوری بدست بیاورید. این مقاله یک راهنمای گام به گام است که هر کسی می تواند با خواند آن ، درکی از تکنولوژی بلاک چین بدست بیاورد. “Blockchain یک کتاب الکترونیکی دیجیتالی بی نظیر از معاملات اقتصادی است که می تواند برنامه ریزی شود تا نه تنها معاملات مالی، بلکه تقریبا اطلاعات همه چیز را ثبت کند.”

بلاک چین یک پایگاه داده توزیع شده است

تصور کنید بلاک چین هزاران بار یک صفحه گسترده را روی شبکه کامپیوتری توزیع میکند. حال این شبکه به گونه ای طراحی شده است که بتواند به صورت منظم این صفحه گسترده را به روز رسانی کند و مجددا بر روی شبکه کامپیوتری توزیع کند ، این میتواند اولین درک شما از فناوری بلاک چین باشد.

اطلاعات در یک بلوک در یک پایگاه داده به اشتراک گذاشته میشود و به طور پیوسته و منظم با هم آشتی داده می شوند. این روش استفاده از شبکه ای است که دارای ویژگی های واضح است. پایگاه داده Blockchain در هیچ مکان خاص ذخیره نمی شود، به این معنی که پرونده هایی که نگهداری می شوند، واقعا عمومی هستند و به راحتی قابل مشاهده هستند.

این فناوری غیر متمرکز است و نسخه متمرکزی از این اطلاعات برای هکرهای فاسد وجود ندارد. در واقع پرونده ها و اطلاعات بلوک ها توسط میلیون ها کامپیوتر به طور همزمان، میزبانی میشود و داده های آن برای هر کسی در اینترنت قابل دسترسی است و هر هکری که بخواهد بلاک چین را هک کند باید بطور هم زمان به حداقل 51 درصد از میلیون ها کامپیوتری که به شبکه متصل هستند دسترسی پیدا کند.

آن چیزی که فناوری بلاک چین پیش روی جهان قرار داده است فارغ از تمام ویژگی های منحصر به فردش چیزی است که تحت تاثیر سیاست های غیر قابل پیش بینی مالی، دزدی های بانکداران ، اختلاس های میلیاردی و سیاست قرار نخواهد گرفت ولی قطعا تمامی این موارد را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد.

بلاکچین

برای درک عمیق تر من میخواهم با مثالی این را برای شما توضیح دهم. روش سنتی برای به اشتراک گذاشتن اسناد با همکاران این است که به عنوان مثال شما یک سند مایکروسافت ورد را به یک گیرنده دیگر ارسال کنید و از او بخواهید تا آن را ویرایش و اصلاح کنند. مشکل این سناریو این است که شما باید منتظر بمانید تا کپی برگشتی را دریافت کنید، بنابراین دیگر نمیتوانید در آن لحظه تغییرات را ببینید و یا مجدد تغییراتی را اعمال کنید زیرا تا زمانی که فرد دیگری با آن کار نکند و آن را برای شما ارسال نکند، شما نمیتوانید روی آن کار کنید پایگاه داده های سنتی مانند این عمل می کنند. (دو راننده یک ماشین نمیتواند همزمان پشت فرمان بنشینند)

و یا در بانکداری سنتی برای انتقال و یا برداشت موجودی ابتدا بعد از انجام تراکنش به طور موقت دسترسی به حساب مبدا قفل می شود و پس از آن اطلاعات در بانک مقصد بروزرسانی شده و سپس دسترسی در بانک مبدا مجدد برقرار می شود. اما فن آوری بلاک چین دارای یک استحکام داخلی است که با ذخیره بلوک های اطلاعات که در سراسر شبکه آن یکسان هستند،یک سیستم یکپارچه را بوجود آورده است.

ماهیت اصلی فن آوری بلاک چین غیر متمرکز بودن آن است به این معنی که توسط هیچ دولت،نهاد واحد،سازمان یا شرکتی کنترل نمی شود و هیچ یک از آنها نمیتوانند دخل و تصرفی در آن داشته باشند و یا در کار آن خللی ایجاد کنند.زیرا شبکه بلاک چین بر روی میلیون ها کامپیوتر بصورت همزمان و یکپارچه اداره میشود و اگر شخصی بخواهد کنترل بلاک چین را در دست بگیرد باید کنترل حداقل 51 درصد از میلیون ها کامپیوتر عمومی افراد را در دست بگیرید. “در تئوری این امکان پذیر است اما در عمل میتواند غیر ممکن باشد”

بیت کوین اولین ارزی بود که در سال 2008 با بهره گیری از فن آوری بلاک چین اختراع شد. از آن زمان، بلاک چین بیت کوین بدون اختلال قابل توجهی عمل کرده است. (تا به امروز هر کدام از مشکلات مربوط به بیت کوین به دلیل سوء مدیریت بوده است. به عبارت دیگر، این مشکلات از قصد بد و خطای انسانی حاصل می شود، نه نقص در مفاهیم پایه بلاک چین)

همچنین بخوانید:  دیفای چیست: درک امور مالی غیرمتمرکز

به عنوان مثال چندی پیش در تمامی سایت های خبری دیجیتال ، خبری با این عنوان که “بیت کوین هم هک شد” منتشر شد. اما در واقع این بیت کوین یا فن آوری بلاک چین نبود که هک شده بود،بلکه یک سایت معروف استخراج بیت کوین به نام نایس هش NiceHash بود که طی یک حمله سایبری توسط هکرها هک شده بود و بیش از 70 میلیون دلار از دارایی های دیجیتالی کاربران آن به سرقت رفته بود.

اینترنت به خودی خود ثابت کرده است که برای تقریبا 30 سال با دوام و پایدار بوده است. سابقه 10 ساله تکنولوژی بلاک چین نیز نوید بخش تکرار موفقیت اینترنت است. تکنولوژی که از آن به عنوان اینترنت جدید یاد میشود و بعد از گذشت یک دهه از ظهور خود همچنان راه توسعه را در پیش گرفته است. “همانطور که به نظر می رسد انقلاب، بلاک چین واقعا مکانیسمی است که همه را به بالاترین سطح رضایت برساند.

امروزه معاملات نادرست، خطاهای انسانی یا دستگاه، و یا حتی مبادله ای که با رضایت طرفین درگیر انجام نشود، در تعداد فراوان بوجود می آید. اما بالاتر از هر چیز دیگر، مهم ترین بخشی که بلاک چین در یک معامله به آن کمک می کند، ضمانت اعتبار یک معامله در بالاترین سطح ممکن است، نه تنها در یک ثبت کننده اصلی، بلکه در یک سیستم توزیع شده ای که میلیون ها ثبت کننده دارد، که همه آنها از طریق یک مکانیزم اعتبارسنجی امن در شبکه بلاک چین به هم متصل هستند.

شبکه بلاک چین در هر 10 دقیقه به صورت خودکار تمامی معاملات را بررسی می کند. نوعی اکوسیستم خود حسابرسی اعتبارات دیجیتال است، شبکه هر معامله ای را که در فواصل ده دقیقه ای اتفاق می افتد، پردازش می کند. هر گروه از این معاملات به عنوان “بلوک” نامیده می شود. فن آوری بلاک چین مشکل دست بردن در اطلاعات را حل می کند.

وقتی که با جوامع غربی صحبت می کنم، مردم می گویند که به گوگل، فیس بوک و یا بانک هایشان اعتماد دارند. اما بقیه جهان به سازمان ها و شرکت های زیادی اعتماد ندارند – منظورم این است که آیا مردم آفریقا، هند، اروپای شرقی، روسیه و یا حتی ایران به گوگل،فیس بوک یا توییتر اعتماد دارند!

صحبت من در مورد مکان هایی نیست که دولت ها و ملت های آن واقعا غنی هستند. فرصت های بلاکچین در کشورهایی که هنوز به این سطح نرسیده اند، در بالاترین میزان خود قرار دارند و دولت ها و ملت های آنها میتوانند بهره بسیاری از این پدیده نو ظهور ببرند.

شبکه ای از گره های به اصطلاح محاسباتی، بلاک چین را تشکیل می دهند. 

(گره به کامپیوتر یا کامپیوتر هایی گفته میشود که به شبکه بلاک چین متصل هستند که وظیفه اعتبارسنجی و انتقال داده ها را بر عهده دارند)
شما نیز میتوانید با سیستم کامپیوتری خود به این شبکه بپیوندید و بلافاصله پس از پیوستن یک کپی از دفتر کل بلاک چین را به صورت خودکار بارگیری کنید.

“در تئوری با یک لپ تاپ معمولی نیز میشود به شبکه بلاک چین متصل شد اما در عمل به دلیل حجم بسیار بالای معاملات و بار بسیار زیاد در پردازش تراکنش ها ، سیستم شما عملا کارایی نخواهد داشت و شما برای حل و فصل چند ده هزار معاملات موجود در یک بلوک به قدرت ده ها میلیون برابری نیاز خواهید داشت”

اما شما میتوانید با تهیه سخت افزار های قوی و پیوستن به استخرهای استخراج یک شبکه قدرتمند در سطح دوم ایجاد کنید که یک دید کاملا متفاوت از اینکه اینترنت چگونه می تواند کار کند بدست خواهید آورد. هر گره یک “مدیر” در شبکه بلاک چین است که به طور داوطلبانه به شبکه میپیوندد (به این ترتیب است که شبکه غیر متمرکز میشود).

با این حال، هر کدام یک انگیزه واحد برای پیوستن به شبکه دارند: آن هم شانس برنده شدن بیت کوین است.   در واقع گره ها “استخراج کنند گان” بیت کوین هستند، اما این اصطلاح چیزی غیرمسلح است. در حقیقت، آنها با یکدیگر برای برنده شدن بیت کوین ها با حل پازل های محاسباتی رقابت می کنند.

بیت کوین همانطور که در ابتدا تصور می شد، تنها ساختار موجود در بلاک چین بود. اما اکنون تنها یکی از بسیار کاربردهای بالقوه این فناوری محسوب میشود است و در حال حاضر نزدیک به 1000 کریپتوکارنسی دیگر مانند بیت کوین وجود دارد، همچنین، طیف وسیعی از کاربردهای بالقوه دیگر از مفهوم بلاک چین اصلی در حال حاضر فعال، و یا در حال توسعه هستند.

بلاک چین یک تکنولوژی با ایده تمرکززدایی است

با ایجاد یک روش جدید برای بررسی معاملات، جنبه های تجارت سنتی می تواند غیر ضروری باشد. برای مثال، معامله با بازار سهام تقریبا مستقیم می شود و نیازی به وجود بورس ها نیست و تمرکززدایی در حال حاضر یک واقعیتی است که جهان آن را پیش روی خود میبیند. به عبارت دیگر یک شبکه جهانی کامپیوتری ، از تکنولوژی بلاک چین برای مدیریت پایگاه داده ای که معاملات بیت کوین را ثبت می کند استفاده می کند،بنابراین بیت کوین توسط شبکه آن اداره می شود و نه یک نهاد مرکزی. تمرکز زدایی به این معنی است که شبکه بر اساس یک کاربر به کاربر (یا peer to peer) عمل می کند. 

همچنین بخوانید:  دیفای چیست: درک امور مالی غیرمتمرکز

“من فکر می کنم شبکه های غیر متمرکز موج بعدی در فن آوری اطلاعات خواهند شد”

بلاک چین و امنیت پیشرفته

بلاک چین با ذخیره داده ها در سراسر شبکه خود، خطراتی را که در داده هایی که به طور مرکزی نگه داشته می شوند را حذف می کند. شبکه های متمرکز مانند بانک ها دارای نقاط متمرکز آسیب پذیری است که هکرها می توانند از آن بهره برداری کنند. اینترنت نیز امروز دارای مشکلات امنیتی است که برای همه آشنا هستند.

ما همه به سیستم “نام کاربری / رمز عبور” تکیه می کنیم تا از هویت و دارایی هایمان در اینترنت محافظت کنیم اما روش های امنیتی بلاک چین از تکنولوژی رمزگذاری استفاده می کنند. درواقع نام کاربری و رمز عبور در فن آوری بلاک چین به دو کلیک عمومی و خصوصی تبدیل شده اند پایه و اساس این “کلیدها” به اصطلاح عمومی و خصوصی است.

یک کلید عمومی  که (یک رشته طولانی از رشته اعداد به صورت تصادفی است) آدرس کاربر یا همان نام کاربری در بلاک چین است و بیت کوین های ارسال شده به آن آدرس در سراسر شبکه به عنوان دارایی آن آدرس ثبت می شود. “کلید خصوصی” نیز یک رمز عبور است که به شما اجازه می دهد به بیت کوین یا سایر دارایی های دیجیتال خود دسترسی داشته باشید. اطلاعات خود را در دفتر کل بلاک چین ذخیره کنید و از بین رفتن آن جلوگیری کنید. این درست است، اما حفاظت از دارایی های دیجیتال شما نیز با چاپ کردن آن، حفاظت از کلید خصوصی شما را ضروری خواهد ساخت.

ساده سازی و درک بهتر از فناوری بلاک چین 

تعداد کمی از مردم هستند که بتوانند بطور کامل فناوری بلاک چین را درک کنند،بنابراین اگر تا به اینجا هنوز به درک کامل نرسیده اید نگران نباشید چون ما برای درک بهتر، آن را با یک مثال ، آن را برای شما ساده سازی میکنیم.

نحوه انجام یک معامله فیزیکی

در این مثال شیرین یک کارت شارژ دارد که میخواهد آن را به فرهاد بفروشد خب شیرین و فرهاد با هم ملاقات میکنند و شیرین کارت شارژ را به فرهاد میدهد و مبلغ آن را دریافت میکند، پس فرهاد در حال حاضر یک کارت شارژ دارد و شیرین هم پول آن را دریافت کرده و دیگر آن کارت شارژ را ندارد. معامله تکمیل و انجام شد.

شیرین و فرهاد برای تأیید معامله خود نیاز به یک واسطه نداشتند چرا که در همان لحظه بصورت فیزیکی معامله انجام شد. حال شیرین دیگر نمی تواند یک قرار ملاقات برای فروش کارت شارژ با پگاه  بگذارد، زیرا او دیگر کارت شارژی ندارد – او کارت شارژ خود را به فرهاد فروخته است.

معامله فیزیکی

اما اگر همان معامله بصورت دیجیتال بود چه؟

بطور مثال شیرین برای فرهاد کارت شارژ را از طریق ایمیل ارسال می کند و فرهاد هم مبلغ آن را برایش واریز می کند در این زمان فرهاد باید کارت شارژ داشته باشد، و شیرین دیگر نباید کارت شارژ داشته باشد. درست است؟ معامله تمام شد؟ بله ولی نه به این سرعت…! اگر شیرین رمز اشتباه از کارت شارژ ساخته باشد چه؟ اگر شیرین آن کارت شارژ را برای افراد دیگری ایمیل کرده باشد چه؟

پس همه این مشکلات میتواند بوجود بیاید زیرا کارت شارژ از یک رشته اعداد تشکیل شده است. در این حالت شیرین و فرهاد هم زمان رمز کارت شارژ را در اختیار دارند پس چه کسی می تواند صاحب اصلی آن کارت شارژ باشد؟  

معامله دیجیتالی

دارایی های دیجیتال را می توان به راحتی تکثیر کرد، پس چه چیزی می تواند شیرین را از تلاش برای فروختن دوباره آن کارت شارژ به لیلی باز دارد؟ چگونه شیرین و فرهاد مالکیت منحصر به فرد خود را بر روی آن کارت شارژ ایجاد کنند؟ در اینجا یک پاسخ بیشتر وجود ندارد: از یک سربرگ استفاده کنند و آن را در یک پایگاه داده نگه داری کنند.

در این سر برگ تنها اطلاعات همان کارت شارژ را ثبت می کند و در یک پایگاه داده قرار میدهند خب پس هنگامی که شیرین کارت شارژ را از طریق پایگاه داده برای فرهاد میفرستد، در سر برگ پایگاه داده ثبت می کند که فرهاد دارای کارت شارژ است و شیرین دیگر مالک آن نیست. حال این پایگاه داده توسط یک شخص ثالث مورد اعتماد یا یک واسطه باید کنترل شود، شیرین نمی تواند پایگاه داده را نگه دارد زیرا ممکن است معامله را پاک کند و بگوید که هنوز کارت شارژ به او اختصاص دارد، حتی اگر آن را به فرهاد فروخته باشد. پایگاه داده نیز نمی تواند نزد فرهاد باشد، زیرا می تواند معامله را تغییر دهد و دروغ بگوید که شیرین دو کارت شارژ به او فروخته است.

پس شیرین و فرهاد با پدرام تماس میگیرند و از او میخواهند که از این پایگاه داده نگه داری کند. به طور پیش فرض، پدرام – کسی است که در همه تراکنشها دخیل است و مجبور خواهد شد که این پایگاه داده را کنترل کند. و پدرام یک فرد قابل اعتماد است.

دفتر کل بلاک چین

این وضعیت خوب است، تا زمانی که اینطور مشکلات زیر بوجود نیاید.

  • اگر پدرام تصمیم بگیرد که هزینه ای را که شیرین یا فرهاد برای معامله پرداخت کرده اند برای خود بردارد چه؟ 
  • یا، اگر شیرین به پدرام برای پاک کردن معامله رشوه بدهد چه؟
  • شاید هم خود پدرام کارت شارژ را برای خودش بردارد و به پلیس یک گزارش دروغین بدهد که اطلاعات کارت شارژ ربوده شده است.
  • به عبارت دیگر – چه اتفاقی می افتد زمانی که شیرین و فرهاد نتوانند به شخص ثالث اعتماد کنند؟ 
  • در این لحظه همه فکر می کنیم که آیا راهی وجود دارد که تراکنش ها و معاملات دیجیتال شبیه به معاملات فیزیکی بدو دردسر باشند؟
همچنین بخوانید:  دیفای چیست: درک امور مالی غیرمتمرکز

در اینجا یک ایده به ذهن انسان خطور می کند:

شیرین و فرهاد می توانند دسترسی به پایگاه داده را برای تمام دوستان مورد اعتمادشان فراهم کنند و صرفا این اعتماد بر روی پدرام متمرکز نباشد. پس در اولین اقدام پایگاه داده را غیر متمرکز می کنند و یک نسخه از آن سربرگ را بین همه دوستانشان منتشر میکنند و از آنجاییکه که پایگاه داده دیجیتالی است و در یک شبکه توضیع میشوند تمامی دوستان مورد اعتماد آنها می تواند همگام با یکدیگر باشد.

بنابراین اگر یک اکثریت از دوستان آنها موافقت کنند که معامله معتبر است(به عنوان مثال تأیید کنند که شیرین در واقع صاحب کارت شارژی است که می خواهد برای فرهاد ارسال کند)، آن معامله را در سربرگ خود ثبت می کنند و در پایگاه داده برای مشاهده دوستان دیگر توزیع می کنند.

شبکه بلاک چین

وقتی تعداد زیادی از مردم یک نسخه از همان سربرگ را داشته باشند، تقلب سخت تر می شود. اگر شیرین یا فرهاد می خواستند یک معامله را جعل کنند، باید توافق اکثریت دوستانشان را بدست بیاورند، که بسیار سخت تر از بدست آوردن توافق یک دوست است.

پس دیگر شیرین نمیتوان یک کارت شارژ را به شخص دیگر بفروشد زیرا سربرگ او با دیگران یکشان نیست. فرهاد هم  نمی تواند که ادعا کند شیرین دو کارت شارژ به او فروخته است زیرا سربرگ او با سربرگ دیگران هماهنگ نخواهد بود، و حتی اگر شیرین به پدرام برای دست بردن و تغییر در اطلاعات رشوه بدهد، پدرام فقط یک نسخه از سر برگ را نگه می دارد و سر برگ اکثریت نشان می دهد که شیرین پول را دریافت کرده است ولی کارت شارژ برای فرهاد ارسال نشده است.

به طور خلاصه، این ایده بصورت توزیع شده کار می کند زیرا هر شخص یک کپی از یک کتابخانه دیجیتال را نگه می دارد. چنین هدایتی به امثال شیرین و فرهاد این امکان را می دهد که بدون نیاز به یک واسطه متمرکز شده دارایی های دیجیتال خود را معامله کنند. بدیهی است که آنها معامله دیجیتالی خود را به چیزی تبدیل می کند که چیزی شبیه به یک جسم فیزیکی در دنیای واقعی است، جایی که وجود یا عدم وجود یک دارایی ملموس و آشکار است.

در فناوری بلاک چین نیز اتفاقی شبیه به بخش آخر این مثال رخ میدهد. 

  • بلاک چین همان پایگاه داده در مثال بالا است
  • بلوک ها مانند سر برگ در مثال بالا عمل میکنند.
  • و ماینر ها یا استخراج کنندگان نیز مانند دوستان مورد اعتماد شیرین و فرهاد هستند.

اما آیا فناوری بلاک چین واقعا امن است؟

ممکن است متوجه تفاوت اصلی بین مثال فوق و بلاک چین شده باشید. به طور خاص، پایگاه داده شیرین و فرهاد تنها اجازه می دهد تا “دوستان مورد اعتماد” آنها شرکت کنند. در مقابل بلاک چین کاملا عمومی است و هر کسی می تواند در آن شرکت کند و به آن بپیوندد. بگذارید برای یک لحظه فکر کنیم یک پایگاه داده عمومی که امکان پیوستن شرکت کنندگان بیشتر را فراهم می کند. شرکت کنندگان بیشتر…! پس میتواند باعث ایجاد باند های بزرگتر و قوی تر شود. درست؟

همانطور که ممکن است حدس بزنید، این موضوع نمیتواند ساده باشد و نمیشود براحتی از کنار آن گذشت. از آنجا که بلاک چین از طرف شرکت کنندگان مورد اعتماد گسترش می یابد و به هر کسی اجازه دسترسی می دهد،میتواند در معرض خطر بیشتری از بازیگران بد و معاملات نادرست نیز قرار بگیرد.

پس چگونه می توانیم تمام این گره های غیرقابل اعتماد را برای به دست آوردن توافق در مورد وضعیت یک پایگاه داده هماهنگ کنیم؟
چگونه می توان از بوجود آمدن فساد توسط شرکت کنندگان بد در بلاک چین اجتناب کرد؟

بلاک چین یک راه حل ارائه می دهد: ارائه پاداش به شرکت کنندگان خوب و ترساندن شرکت کنندگان مفسد و بد.

به عبارت ساده، شرکت کنندگان انگیزه های خوبی برای اجتناب از تقلب و حفظ امنیت شبکه دارند. برای انجام این کار الگوریتم های بسیار پیچیده ای به شبکه اختصاص داده شده است و شرکت کنندگان که به نام “miners” یا استخراج کنندگان نامیده میشود برای حل و فصل معاملات موجود در یک بلوک به قدرت محاسباتی بی شماری نیاز دارند تا بتوانند معادلات پیچیده ریاضی را حل کنند و به ازای آن بیت کوین پاداش می گیرند.

در حال حاضر یک بیت کوین قیمتی بالاتری از 11000 دلار دارد که، این یک انگیزه بسیار قوی برای ماینر ها و شرکت کنندگان میباشد. هنگامی که معدنچیان قدرت محاسباتی لازم برای حل یک بلوک را بکار میبرند، از برق عظیمی نیز استفاده می کنند. در حقیقت، برق بسیار زیادی برای استخراج ارزهای دیجیتال مصرف میشود. در برآوردی اخیر، مصرف انرژی روزانه شبکه بیت کوین را بیشتر از مصرف کشور اکوادور قلمداد کردند که یک کشور 17 میلیون نفری است.

این موضوع هکرها و استخراج کنندگان متقلب را از هر عملی باز میدارد زیرا “هک کردن” بیت کوین برای به دست آوردن سکه های دیگران هزینه زیادی برای مصرف برق به همراه دارد زیرا باید قدرت محاسباتی بیش از 51 درصد از کل شبکه را در اختیار داشته باشند. علاوه بر این، اگر جامعه بیت کوین از هک مطلع شود، احتمالا قیمت بیت کوین به شدت کاهش خواهد یافت. این باعث می شود که چنین حمله ای از نظر اقتصادی شکست خورده باشد زیرا در آن صورت ارزش سکه از هزینه ها آنها کمتر خواهد شد.

چگونگی استفاده بیت کوین از فناوری بلاک چین برای اداره شبکه خود

بیت کوین و بلاک چین

این مدل بازی هوشمندانه نظری، یک دفتر کل را ایجاد می کند که همه به آن اعتماد دارند، اما هیچکس نمیتواند کنترل آن را به تنهای در دست بگیرد.

اشتراک در
من را با خبر کن از
guest
2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات