انجمن کاربران ورود - ثبت نام EN

دنیای انقلابی بیت کوین را از طریق یک معرفی عمیق و بررسی بی طرفانه کشف کنید. درباره ارز دیجیتال غیرمتمرکز، فناوری زیربنایی آن و تأثیر آن بر اقتصاد جهانی بیاموزید. مزایا، خطرات و چشم‌اندازهای آینده بیت‌کوین را به‌عنوان یک وسیله مبادله بررسی کنید.

بیت کوین Bitcoin چیست؟

بیت کوین یک نوع ارز دیجیتال است  که بصورت الکترونیکی یا همان دیجیتال ایجاد و نگهداری میشود. بیت کوین یک شبکه پرداخت نوآورانه و نوع جدیدی از پول است. بیت کوین از تکنولوژی همتا – به – همتا بهره میبرد که برای کار از هیچ مقام مرکزی یا بانک استفاده نمی کند؛ مدیریت معاملات و صدور بیت کوین ها به صورت جمعی، توسط شبکه بیت کوین انجام می شود. بیت کوین منبع باز است؛ طراحی آن عمومی است، هیچ کس صاحب بیت کوین نیست و آن را کنترل نمیکند و همه می توانند از طریق بسیاری از ویژگی های منحصر به فرد آن در شبکه بیت کوین شرکت کنند. استفاده از بیت کوین چنان هیجان انگیز است که قبلا توسط هیچ سیستم پرداختی پوشش داده نشده است. بیت کوین اولین نمونه از ارزهای دیجیتال به شمار می آید که به عنوان رمزارز شناخته میشوند.

تفاوت بیت کوین با ارزهای معمولی چیست؟ 

 بیت کوین ها فیزیکی نیستند و مانند پول چاپ یا مانند سکه ضرب نمی شوند. با این حال، مهمترین مشخصه بیتکوین و چیزی که آن را از پول متعارف متمایز می کند غیر متمرکز بودن آن است. بدین معنی که هیچ موسسه ،نهاد یا دولتی نمیتواند کنترل شبکه بیتکوین را در دست بگیرد.   

چه کسی بیت کوین را ایجاد کرد؟ 

مخترع بیت کوین یک توسعه دهنده نرم افزار به نام Satoshi Nakamoto  است که بیت کوین را بوجود آورد که یک سیستم پرداخت الکترونیکی مبتنی بر اثبات ریاضی بود. ایده ساتوشی ناکاموتو این بود که یک ارز را مستقل از هر مقام مرکزی تولید کند که بصورت الکترونیکی و دیجیتال قابل انتقال باشد که هزینه ها و کارمزدهای آن بسیار منصفانه و معامله گرانه باشد. البته هویت اصلی ساتوشی ناکاموتو تا کنون فاش نشده است و شاید این عنوان یک فرد،گروه یا شرکت باشد. گفته میشود که در زمان عرضه اولیه بیت کوین ساتوشی ناکاموتو 1 میلیون بیت کوین را برای خود نگه داری کرده و 20 میلیون دیگر آن را عرضه کرده است. بنابراین در آینده نزدیک ساتوشی ناکاموتو ثروتمندترین فرد جهان خواهد شد.

چه کسی بیت کوین را چاپ می کند؟ 

 هیچکس. بیت کوین به طور فیزیکی توسط یک بانک مرکزی،موسسه،نهاد یا دولتی خاص چاپ نمیشود. بانک ها به سادگی می توانند پول بیشتری برای پوشش بدهی های ملی کشور خود تولید کنند، بنابراین چاپ پول بیشتر ارزش پولشان را کاهش می دهد. در عوض، بیت کوین به صورت دیجیتالی ایجاد می شود و تعداد بیت کوین ها مشخص است و بیش از 21 میلیون بیت کوین هرگز تولید نخواهد شد. با این حال، هر بیت کوین را می توان به قطعات کوچک تقسیم کرد. (کوچکترین مقدار قابل تقسیم یک صد میلیونیوم از بیتکوین است که بنام بنیانگذار آن “Satoshi” نامیده می شود).

این بیت کوین ها توسط یک جامعه از افراد بنام Bitcoins mined  که هر کسی می تواند به عضویت آن درآید، با استفاده از الگریتم های ریاضی و بر روی پلتفرم بلاک چین ایجاد میشوند. این شبکه همچنین معاملات انجام شده با پول مجازی را پردازش می کند و به طور موثر بیت کوین خود یک شبکه پرداخت بسیار گسترده میباشد.

پشتوانه بیکوتن چیست؟

 پشتوانه ارز متعارف و سنتی براساس طلا یا نقره است. از لحاظ نظری، می دانستید که اگر بطور مثال یک دلار را در بانک سپرده گذاری کنید ، می توانید بجای آن و به مقدار آن طلا به دست آورید! (البته این کار در عمل انجام پذیر نیست) اما بیت کوین بر اساس طلا نیست؛ بلکه بر اساس ریاضیات است. در سراسر جهان، مردم از برنامه های نرم افزاری استفاده می کنند که از طریق الگوریتم های ریاضی  برای تولید بیت کوین استفاده می کنند.

این فرمول ریاضی آزادانه در دسترس همه است، به طوری که هر کسی می تواند آن را داشته باشد و به استخراج بیت کوین بپردازد. پروتکل نرم افزار پلاک چین منبع باز است، به این معنی که هر کسی می تواند به آن نگاه کند تا بتواند براحتی آن را به نرم افزار های کاربردی دیگر متصل کند.

ویژگی های بیت کوین چیست؟

Bitcoin دارای چندین ویژگی مهم است که آن را از ارزهای تحت حمایت دولت ها متمایز میکند.

1. بیت کوین غیر متمرکز است 
شبکه بیت کوین توسط یکی از مقامات مرکزی یا یک کشور کنترل نمی شود. هر دستگاهی که بیت کوین را استخراج می کند و پردازش های انجام شده را تشکیل می دهد، بخشی از شبکه را تشکیل می دهد و دستگاه ها به هم متصل هستند و با هم کار می کنند. به این معناست ، یک مقام مرکزی یا یک دولت نمی تواند سیاست های پولی خود را بر روی شبکه بیت کوین پیاده کند و یا به سادگی تصمیم بگیرد بیت کوین های مردم را از آنها بگیرد، همانطور که بانک مرکزی اروپا در اوایل سال 2013 تصمیم گرفت در قبرس انجام دهد.

2. تنظیم و ایجاد حساب آن آسان است 
 بانک های معمولی به شما اجازه می دهند از طریق شعب خود ثبت نام کنید و حساب بانکی را باز کنید و ایجاد حساب های تجاری تحت تاثیر بوروکراسی های دست و پا گیر و زمانبر است. با این حال، شما می توانید یک آدرس و حساب بیت کوین را در عرض چند ثانیه تنظیم و ایجاد کنید، بدون اینکه از شما سؤال پرسیده شود،هزینه ای دریافت شود و یا مدارکی اخذ گردد.

3.حساب ها ناشناس است 
 کاربران می توانند تا بی نهایت آدرس بیت کوین را نگه دارند که این آدرس ها یا سایر اطلاعات قابل شناسایی نیستند. با این حال…

4. کاملا شفاف است 
در bitcoin جزئیات هر معامله ای که تا به حال در شبکه رخ داده است در یک نسخه بزرگ ، به نام blockchain قابل مشاهده است. بطور مثال اگرشما از یک آدرس Bitcoin بطور عمومی برای تمامی تراکنش های خود استفاده می کنید، هر کسی می تواند آن ببیند که چه تعداد بیت کوین در آن آدرس ذخیره می شوند. امل آنها فقط می توانند مشاهده کنند ولی هرگز نمیتوانند متوجه شوند که این آدرس برای شماست. البته اقداماتی وجود دارد که مردم می توانند انجام دهند تا فعالیت هایشان در شبکه بیتکوین شفاف تر باشد.

5. هزینه های معاملات حداقل است 
 بانک شما ممکن است برای انتقال بین المللی کارمزدی 10 تا 20 دلاری درخواست کند اما بیت کوین نمی کند.

6. انجام ترامنش ها سریع است 
شما می توانید پول را از هر نقطه از جهان به هر جا که می خواهید ارسال کنید و چند دقیقه بعد، به محض اینکه شبکه بیت کوین پردازش پرداخت را انجام داد نتیجه انتقال را مشادهد کنید.

7. این غیر قابل انکار است
وقتی بیت کوین های شما ارسال می شوند، آنها را هرگز نمیتوانید برگردانید، مگر اینکه گیرنده آنها را به شما باز گرداند.

بیت کوین چگونه کار می کند؟

 زمانی که شما بخواهید پول سنتی را از یک حساب به حساب دیگر انتقال دهید به سازمان های واسطه نیاز دارید اما بیت کوین کاملا متفاوت عمل میکند و در شبکه بیت کوین هیچ واسطه ای وجود ندارد. اعتماد به شبکه بیت کوین از طریق انسان ها،سازمان ها،بانک ها یا دولت ها بوجود نمی آید بلکه این اعتماد از طریق کامپیوتر ها و الگوریتم های ریاضی بوجود آمده است.

انسانها و سازمانهای واسطه میتوانند خواسته یا ناخواسته در دارایی های مردم دست ببرند و یا مرتکب اشتباهاتی در این زمینه شوند اما کامپیوترها و الگوریتم های ریاضی از هرگونه خطا و اشتباه مبرا هستند. اما به طور کلی تمام تراکنش های دیجیتالی چه متمرکز چه غیرمتمرکز، برای انجام نیاز به تایید دارند.

بطور مثال وقتی شما قصد ارسال پولی از طریق بانک دارید، در حقیقت سیستم بانکی ابتدا موجودی حساب شما را بررسی می کند و در صورتیکه مبلغ تراکنش در حساب شما موجود باشد در مرحله بعد، آن مبل را از موجودی حساب شما کم می کند و به موجودی حساب مقصد اضافه می کند. اما بیت کوین به دلیل غیرمتمرکز بودن و واسطه هایی مانند بانک را در این شبکه حذف کرده است. بنابراین کامپیوترهایی که از سراسر جهان به شبکه متصل هستند وظیفه تایید تراکنش ها را بر عهده دارند.

بیت کوین ها در کیف پول های تحت وب به نام  wallet ذخیره می شود. کیف پول ها مانند حساب های بانکی هستند اما تحت نظر هیچ واسطه ای نیستند و هیچ شخص،نهاد یا سازمانی به آن دسترسی ندارد. بطور مثال وقتی شخصی از کیف پول بیت کوین خود مبلغی را برای فرد دیگری ارسال میکند مقدار بیت کوین از آن تراکنش وارد شبکه می شود اما اینجا دیگر بانک یا شرکت های واسطه نقشی ندارند و سیستم های کامپیوتری، محاسبات تراکنش را انجام می دهند و تاییدیه های لازم برای آن تراکنش بصورت خودکار توسط الگوریتم های ریاضی و فناوری بلاک چین صادر میگردد.

در شبکه بیت کوین، افراد مختلفی در سراسر جهان هستند که کار محاسبات این تراکنش ها را انجام میدهند اما نه خود آنها بلکه کامپیوتر های قدرتمند آنها. این افراد امکانات سخت افزاری خود را در اختیار شبکه بیت کوین قرار می دهند و به اصطلاح سیستم های کامپیوتری بسیار قدرتمند خود را به پروتکل بیت کوین متصل میکنند و این سیستم ها کار نظارت و بررسی تراکنش ها و البته صدور تاییدیه های لازم را انجام میدهند، که به این فرآیند ماینیگ یا استخراج ارزهای دیجیتال می گویند. به افرادی که کامیپوترهای خود را در اختیار شبکه قرار می دهند ماینر یا استخراج کننده میگویند که به ازای محاسبات و تایید تراکنش ها، بیت کوین های جدیدی تولید می شوند که متعلق به ماینر ها میباشد.

اشتراک در
من را با خبر کن از
guest
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات