مشاوره رایگان ورود / ثبت نام 09200546654 021-91691154

مشاوره تخصصی رایگان

فرم را پر کنید تا کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
مونرو

معرفی و بررسی مونرو

در مورد مونرو یک ارز رمزپایه حریم خصوصی که برای تراکنش های امن و ناشناس طراحی شده است، بیاموزید. در مورد ویژگی های آن، پروتکل های رمزگذاری پیشرفته و تعهد به حفظ حریم خصوصی مالی اطلاعات کسب کنید. پتانسیل مونرو در ارائه تراکنش های دیجیتال محرمانه و تغییر شکل چشم انداز ارزهای دیجیتال را بررسی کنید.

مونرو (Monero) چیست؟

مونرو یک سیستم ارزی امن، شخصی و غیر قابل رهگیری است، مونرو از نوع خاصی رمزنگاری استفاده میکند تا اطمینان حاصل کند که تمام تبادلاتش کامل و 100% امن انجام میشود و قابل رهگیری و نفوذ نیست. برای شفاف سازی، مکانیسم ورای آنرا نشان میدهیم تا علت خاص بودن این ارز دیجیتالی هویدا شود.

مونرو از کجا آمد ؟

برمیگردیم به جولای 2012، زمانی که بایت کوین (Bytecoin)، اولین فرزند CryptoNote که  شانس زندگی در جهان واقعی را به آن بخشیده بودند، متولد شد. CryptoNote یک پروتکل لایه کاربردی یا همان لایه 7 است که بخش عظیمی از ارزهای غیرمتمرکز را تغذیه میکند. در عین حال که این پروتکل شبیه لایه کاربردی است و بیت کوین را در زمینه های زیادی اجرایی میکند ولی با این وجود تفاوتهای زیادی هم با همدیگر دارند.

در زمانی که بایت کوین هنوز در بازار عرضه ای انجام نداده بود و در ابتدای راه قدم برمیداشت و تازه وعده داده بود که در آینده این کار را انجام خواهد داد، به ناگاه متوجه حرکات مخفیانه زیادی شد که در پشت پرده شکل گرفته بود و در بازرسی اش متوجه شد حدود 80% سکه ها قبل از عرضه آن در بازار عام به فروش رفته است. بهمین علت بایت کوین تصمیم گرفت که یک فورک در بلاک چین بایت کوین  اعمال کند و نام این فرزند نورسیده در زنجیره جدید را Bitmonero گذاشت که بعدا آنرا Monero صدا کردند. مونرو در زبان اسپرانتو به معنی سکه است.

در این بلاک چین جدید، مدت زمان استخراج و اضافه شدن هر بلاک به زنجیره ، هر دو دقیقه یکباراست. خالقان مونرو یک گروه 7 نفره هستند که 5 نفر آنها ناشناس و فقط 2 نفرآنها در ملا عام ظاهر شدند این دو نفر عبارتند از : دیوید لاتپای (David Latapie) و ریکاردو اسپانی (Riccardo Spagni) این پروژه منبع باز (open source) تعریف شد.

آنچه مونرو را خاص کرد:

ویژگی 1: شما مالک واقعی پولتان هستید

این به این معنی است که شما کاملا اختیار معاملات خود را دارید و چون هویت شما پنهان و شخصی است، هیچکس نمیتواند ببیند که شما پول خود را صرف چه چیزی میکنید.

ویژگی 2: قابل تاخت است

همان معنی سنتی را میدهد یعنی قابل جایگزینی با کالاهایی دیگر و یا دارایی های عرضه شده است.این ویژگی آنرا بسیار قابل انعطاف کرده است. بعنوان مثال فرض کنید شما از دوستی 20 دلار قرض گرفته اید و میتوانید بر اساس قراردادی که بین خودتان است پول او را بصورت دیگری برگردانید مثلا برایش یک قبض آب و برق به ارزش 20 دلار را پرداخت کنید، در مونرو هم چنین است و حتی میتوان این برگشت پول را تقسیم شده هم انجام داد بعنوان مثال یک صورتحساب 10 دلاری و دو تا صورتحساب 5 دلاری را برایش پرداخت کرد. یعنی مونرو مانند پول رایج منعطف و قابل تقسیم به واحدهای کوچکتر است.

حالا یک سوال اینجا پیش می آید و آن این است که چگونه هر گونه معامله در دنیای رمزنگاری شده مونرو قابل انجام است؟

بگذارید مثال را با بیت کوین توضیح بدهیم، بیت کوین افتخار  میکند که دارای تراکنشهای شفافی است و این بدین معنی است که هر شخصی میتواند تراکنشهای داخل آنرا ببیند و از همه مهمتر اینکه تمام دنباله یا سلسله های مربوط به یک معامله قابل مشاهده است، بطور مثال اگر شما بیت کوینی دارید که برای کارهای غیر قانونی، مانند خرید و فروش غیر قانونی اعضای بدن استفاده شده، سوابق آن برای همیشه در جزئیات معاملات صورت گرفته با آن بیت کوین ثبت میشود و این همان چیزی است که دامن آن بیت کوین را لکه دار یا باصطلاح “taints” میکند. از نظر برخی ارائه دهندگان خدمات بیت کوین، بیت کوین های لکه دار هرگز هم ارزش با بیت کوین های پاک دامن نیستند که این قضیه قابلیت تاخت زنی آنرا زیر سوال میبرد و جزو اصلی ترین و مهمترین ایرادات وارد بر بیتکوین است.

حالا این سوال مطرح است که چرا باید خطای دارنده قبلی بیت کوین به پای شما هم نوشته شود ؟در حالیکه این منصفانه نیست.!

اینجاست که پای مونرو وسط می آید، در دنیای مونرو همه داده ها و اطلاعات در حریم شخصی انجام میشود و هیچکس نه میتواند تراکنشهای قبلی را مشاهده کند و نه میتواند ببیند با این ارز چه چیزهایی خریداری و معامله شده، از آنجایی که تاریخ تراکنشها پنهان هستند پس عملا سلسله ای از معاملات هم معنی ندارد.در دنیای مونرو، مونرویی با دامن پاک یا مونرویی با دامن لکه دار وجود ندارد، مونرو، فقط مونرو است و همیشه ارزشمند و قابل تعویض.

ویژگی 3: توانایی های داینامیک و پویا

موضوع توانمندی بیت کوین، چند ماه گذشته در محافل ارزهای رمز نگاری بسیار داغ بوده است، محدودیت اندازه هر بلوک بیت کوین بصورت خودکار یک مگابایت اعمال میشود، در حالیکه در اولین نسل بیت کوین ها، هیچگونه مدودیت در اندازه بلوکها وجود نداشت، این کار را برای جلوگیری از تراکنشهای اسپم انجام دادند. از سوی دیگر مونرو هیچ محدودیت از قبل تعیین شده ای ندارد، که این بدین معناست که معدنچیان عضو باندهای خرابکار میتوانند سیستم را با بلوکهای بسیار بزرگ که مثل تروریست های انتحاری عمل میکنند مسدود یا کند کنند ولی برای جلوگیری از این حادثه، یک فرآیندی به نام “جریمه پاداش بلوک” در سیستم تعریف شد.

روش کار به این صورت است :ابتدا اندازه میانی 100 بلوک آخر برآورد میشود که آنرا M100 مینامند، حالا فرض کنید معدنچیان یک بلوک با اندازه خاصی استخراج کرده اند که آنرا NBS مینامیم، حال اگر NBS بزرگتر از M100 باشد آنگاه پاداش بلوک کاهش پیدا میکند. این مقدار کاهش بسته به این است که NBS چه مقدار از M100 بیشتر بوده. این بدان معنی است که اگر (ان بی اس) 10، 50، 80 و یا 100 درصد بیشتر از M100 باشد، پاداش بلوک 1، 25، 64 و 100 درصد کاهش می یابد. به طور کلی، بلوک های بزرگتر از 2 * M100، مجاز نیستند و بلوک هایی که برابر یا کوچکتر از 60 کلیوبایت باشند همیشه عاری از هر گونه مجازات پاداش بلوک هستند. بدین ترتیب دیگر امکان ورود اسپم نیست.

ویژگی 4: پایداری مدار مجتمع ویژه (ASIC)

قبل شروع، این موضوع رو شفاف کنیم که مونرو دقیقا ASIC نیست ولی هزینه ساخت ASIC ها برای مونرو آنقدر بالاست که ارزش سرمایه گذاری ندارد. اگر بیاد داشته باشید گفتیم مونرو براساس سیستم CryptoNote  طراحی شده که با bitcoins  متفاوت است، بر همین اساس الگوریتم هش بکاررفته در سیستم‌های  مبتی بر CryptoNight ، CryptoNote نامیده  می‌شود.

CryptoNight ساخته شد تا سیستم ارزی منصفانه تر و غیرمتمرکزتری را سازماندهی کند. ارزهای رمزنگاری شده ای که CryptoNight را شامل میشوند قابل استخراج از معادن نیستند و هدفش این بود که مانع ایجاد استخرهایی از معادن شده و ارزها را بطور مساوی توزیع کند.

پس آن ویژگیهایی که CryptoNight را یک ASIC پایدار میکند چیست؟

 1. Cryptonight  فقط به ۲ مگابایت fast memory نیاز دارد که باندازه ارزش کاری که انجام میدهد ارزان است. 
 2. طراحی CryptoNight طوری است که قابل اجرا روی سیستمهای مدرن و بروز در حال حاضر هست.

ویژگی 5: رمزهای چندگانه Multiple keys

یکی از جنبه‌های گیج‌کننده Monero  ، رمزهای چندگانه آن است .در بیت کوین شما فقط یک رمز عمومی و یک رمز خصوصی دارید . با این حال ، در سیستمی مانند Monero قضیه به این سادگی نیست.

مونرو دارای دو نوع نمایش رمز است

رمز نمایش عمومی، رمز نمایش خصوص رمز عمومی برای تولید همزمان یک آدرس عمومی مخفیانه استفاده میشود که با کمک آن وجوه به گیرنده ارسال میشود. رمز خصوصی توسط دریافت کننده، تولید میشود و کار آن اسکن بلاک چین است تا وجوه ارسال شده برای آن دریافت کننده را پیدا کند.

نحوه انجام یک تراکنش در معملات ارزی رمزنگاری شده

 • هر تراکنش دارای دو سو میباشد،  ورودی و خروجی 

فرض کنید شیرین میخواهد 9 بیت کوین برای فرهاد ارسال کند…

ورودی تراکنش:

به منظور ایجاد این معامله، شیرین باید بیت کوین هایی را که از معاملات مختلف قبلی دریافت کرده است، خارج کند. به یاد داشته باشید، همانطور که قبلا گفتیم، در بیت کوین، هر یک از سکه‌ها از طریق تاریخچه تراکنش محاسبه می‌شوند. بنابراین شیرین می تواند خروجی تراکنشهای قبلی خود را بعنوان ورودی برای تراکنش جدیدش تعریف کند. بعدها، هنگامی که ما در مورد “خروجی ها” صحبت می کنیم، به خصوص در بخش امضای حلقه، معنی خروجی معامله قدیمی است که تبدیل به ورودی معامله جدید می شود.

بنابراین فرض کنید موجودی بیت کوین شیرین از 3  خروجی  T- 3 bit، T- 2 bit و T- 5 bit بوده که از تراکنش های قبلی خود بدست آورده است، این 3 تراکنش باهم ترکیب شده و تراکنش ورودی برای فرهاد را تشکیل میدهند که آنرا (ورودی) T مینامیم. توضیح نموداری آن بشکل زیر است:

نحوه انجام تراکنش در معاملات ارزهای دیجیتال

این توضیحات در مورد سمت ورودی بود، در سمت خروجی پس از انتقال بیت کوین ها به فرهاد، مقداری بیت کوین(1 bit) باقی میماند که به حساب شیرین بازگردانده میشود که به اطلاح به آن (CHANGE) گفته میشود و پا یه مقداردهی برای ورودی تراکنش های بعدی خواهد شد. هنگامی که خروجی یک معامله به عنوان ورودی تراکنش دیگری مورد استفاده قرار می‌گیرد، باید به طور کامل خرج شود. گاهی مقدار سکه خروجی بالاتر از چیزی است که کاربر می‌خواهد پرداخت کند،درست مانند مثال بالا که شیرین 9 بیت کوین برای ارسال نیاز داشت اما جمع خروجی های آن، 10 بیت کوین بود. در این حالت، مشتری یک آدرس بیت کوین جدید تولید می‌کند و تفاوت را به این آدرس ارسال می‌کند. این به عنوان (CHANGE) شناخته می‌شود.  

ویژگی Change

مثال بالا نمونه یک تراکنش ساده بود که تنها یک خروجی (بغیر از CHANGE) داشت، در مقیاس وسیعتر، تراکنشهایی با خروجی های چند گانه نیز رخ میدهد. تراکنشهای بیت کوین بعلت رمزنگاری توسط رمز عمومی قابل انجام میگردد، برای درک این مطلب نمودار زیر را توضیح میدهیم:

هر کاربر بیت کوین، ابتدا رمز خصوصی اش را انتخاب میکند، سپس رمز عمومی از رمز خصوصی مشتق میشود. رمز عمومی برای ایجاد یک آدرس عمومی، مخلوط (HASH) میشود، که برای عموم قابل مشاهده است. حالا اگر شیرین بخواهد تعدادی بیت کوین برای فرهاد ارسال کند، فقط میبایست آنها را در آدرس عمومی ارسال کند، ولی این یک ایراد در این سیستم است چون بهرحال آدرس عمومی ، برای عموم است.

بلاک چین میداند این آدرس متعلق به کیست و در نتیجه تاریخچه تمام تراکنشهای آن شخص و حتی تعداد بیتکوین هایی که در حال حاضر در اختیار دارد قابل مشاهده برای عموم است. بهمین علت در عین حال که بیت کوین برای غیرمتمرکز کردن ارز کاری  مثبت انجام داده، ولی برای حساب های شخصی ، سیستم ایده آلی محسوب نمیگردد.

روش انجام تراکنش های بیت کوین

ویژگی های تشکیل دهنده مثلت ارزهای دیجیتال

همانطور که ادعا میکنند ارز الکترونیکی ایده آل  باید 3 الزام را برآورده کند:

 1. الکترونیکی باشد. 
 2. غیر متمرکز باشد. 
 3. خصوصی باشد.

مونرو تلاش کرده این 3 الزام را برآورده کند، فلسفه اصلی مونرو، حفظ حریم خصوصی و پراکندگی است.

 • حریم شخصی ارسال کننده توسط امضای حلقه (Ring Signatures) نگهداری میشود.
 • حریم خصوصی دریافت کننده توسط آدرسهای محرمانه (Confidential Addresses) نگهداری میشود.
 • حریم خصوصی تراکنش توسط تراکنشهای محرمانه حلقه و یا همان Ring CT که مخفف (Ring Confidential Transactions) میباشد نگهداری میشود.
ویژگی های یک ارز دیجیتال

رمزنگاری مونرو چگونه انجام میشود؟

1 – امضای حلقه (Ring Signatures)

به منظور درک امضای حلقه یک مثال واقعی میزنیم، در دنیای واقعی، گاها شما برای انجام معاملات با طرفهای تجاریتان، چکی را امضا و ارسال میکند و سمت مقابل شما وقتی امضای شما را ببیند متوجه میشود این چک از طرف شخص شما ارسال شده است. حالا فرض کنید 4 نفر را انتخاب و امضای خودتان را با امضای این 4 نفر ادغام میکنید تا 4 امضای جدید بدست بیاورید و چک را با این امضاهای جدید ارسال میکنید، دیگر آن شخص مقابل نمیتواند تشخیص دهد این واقعا امضای شما است یا خیر.

در دنیای مونرو هم تقریبا چنین اتفاقی رخ میدهد، یعنی شیرین ابتدا اندازه حلقه (ring size) را مشخص میکند، ring size خروجی های  تصادفی برگرفته از بلاک چین است. هرچه اندازه حلقه بزرگتر باشد، تراکنش بزرگتر و در نتیجه هزینه های تراکنش بالاتر است. پس از این شیرین، با رمز خصوصی خود این خروجیها را امضا و آنها را به بلاک چین ارسال میکند.

یک نکته این است که شیرین لازم نیست از مالکان تراکنشهای قبلی اجازه بگیرد که از خروجیهایشان استفاده کند. فرض کنید شیرین به عنوان مثال اندازه حلقه را 5 انتخاب میکند،یعنی یک تراکنش خود و 4 خروجی کاذب انتخاب کرده است، این چیزی است که از بیرون بنظر میرسد:  

امضای حلقه مونرو

در یک تراکنش “امضای حلقه”، هریک از خروجی های کاذب میتواند بعنوان یک خروجی اصلی باشد و بهمین علت اشخاص ثالتی مانند معدنچیان نخواهند دانست که فرستنده چه کسی است. در حال حاضر این یک مشکل ایجاد میکند: یکی از مهمترین نقشهای معدنچیان جلوگیری از دوبل شدن هزینه ها است، دوبل شدن هزینه به معنی پرداخت سکه ای مشابه در یک تراکنش یا بیش از آن در یک زمان است. این مشکل بخاطر پیمایش معدنچیان رخ میدهد.

در بلاک چین ، تراکنش فقط وقتی رخ میدهد که معدنچیان، تراکنش را در بلوکی که استخراج کرده اند قرار بدهند. فرض کنید شیرین باید یک سکه برای فرهاد ارسال کند و پس از آن سکه مشابهی هم برای کوروش ارسال کند، معدنچیان یک تراکنش در یک بلوک قرار میدهند و بعد از انجام عملیات، بعدی را بازنویسی میکنند، این کار باعث جلوگیری از هزینه های دوبل میشود. اما این تنها زمانی امکانپذیر است که ورودی تراکنش و فرستنده برای معدنچیان قابل مشاهده باشد.

در مونرو به لطف امضای حلقه همه اینها پنهان است، پس چگونه از دوبل شدن هزینه ها جلوگیری میکند؟

جواب در این است که رمزنگاری انعطاف پذیرتر میگردد. هر تراکنش در مونرو  با تصویر کلید مخصوص خود همراه میشود. از آنجا که تصویر کلید برای هر تراکنش منحصر به فرد است، معدنچیان میتوانند براحتی آنرا بررسی کنند و بفهمند که آیا آن سکه مونروی ارسال شده دوبرابر شده یا خیر.

2 – آدرسهای مخفی (Stealth Addresses)

یکی از مهمترین قابلیتهای مونرو، حفظ اطلاعات تراکنشهاست، اگر شیرین برای فرهاد مبلغی را ارسال میکند، میبایست تنها کسی که از این تراکنش خبردار باشد، فقط شیرین باشد. ولی مونرو حریم خصوص فرهاد را هم حفظ میکند. فرهاد دو کلید عمومی دارد، کلید نمایش عمومی (public view key) و کلید مصرف عمومی (public spend key). برای انجام تراکنش، کیف پول شیرین، از کلید نمایش عمومی فرهاد استفاده میکند و برای تولید کلید منحصر به فرد یکبار مصرف (unique one-time public key) از کلید مصرف عمومی (public spend key) استفاده میکند.

فرمول آن به این شکل میباشد:  
  P = H(rA)C + F
شرح فرمول :
  P= کلید منحصر به فرد یکبار مصرف   
  ()H = مورد استفاده مونرو Keccak hashing الگوریتم
  r = عدد تصادفی انتخاب شده توسط شیرین
  A = کلید نمایش عمومی فرهاد
  C = پایداری رمزنگاری
  F = کلید مصرف عمومی فرهاد

محاسبه این رمز عمومی یکبار مصرف، یک آدرس عمومی به نام آدرس مخفی (stealth address) در بلاک چین ایجاد میکند که شیرین داخل این زنجیره ، مونرویش را برای فرهاد ارسال میکند.

حالا میخواهیم ببینیم فرهاد چگونه مونرویش را از بین داده هایی که بصورت تصادفی ارسال میشوند، تشخیص میدهد؟

یادتان هست فرهاد یک کلید مصرف خصوصی هم داشت؟ اینجا جایی است که این کلید وارد بازی میشود، کلید مصرف خصوصی به فرهاد کمک میکند تا برای پیدا کردن تراکنش مربوط به خودش، بلاک چین مونرو را اسکن کند. وقتی فرهاد وارد ماجرای تراکنش میشود، میتواند کلید خصوصی ای را که با کلید یکبار مصرفش تطابق کامل دارد، مشخص و سپس مونرویش را دریافت کند. بدین شکل تراکنش بین شیرین و فرهاد بدون اینکه شناختی از همدیگر داشته باشند انجام شد.

محاسبه تصاویر کلید ( یک انحراف کوچک )

قبل از اینکه ادامه دهیم، اجازه دهید به “تصویر کلید” برگردیم. پس چگونه یک تصویر کلید ( I ) محاسبه می شود؟ اکنون می‌دانیم که چگونه کلید عمومی یک بار مصرف (unique one-time public key) که آن را ( P ) نامیدیم محاسبه شد. و ما یک کلید مصرف خصوصی (private spend key) که مربوط به ارسال کننده است نیز داریم که آن را ” x ” می‌نامیم.  بنابراین تصویر کلید (I) با این فرمول  بدست خواهد آمد: I = xH (P) a

چیزهایی که باید از این معادله یاد بگیریم :
به دست آوردن یک کلید عمومی یک بار مصرف P از تصویر کلید ” I ” ( این یک ویژگی تابع هشینگ رمزنگاری است ) و از این رو هویت شیرین هرگز آشکار نخواهد شد. P  هنگامیکه هش می شود همیشه به شما مقدار یکسان میدهد این بدان معناست که تا زمانیکه مقدار “X” برای شیرین ثابت است، او هرگز قادر به تولید مقادیر متعدد “I”  نخواهد بود که تصویر کلید را برای هر تراکنش منحصر به فرد می کند.

3 – معاملات محرمانه حلقه (Ring Confidential Transactions)

تا کنون، شاهد چگونگی ناشناس بودن ارسال کننده و دریافت کننده بودیم ، حالا میخواهیم راه های مخفی بودن معامله را نیز بررسی کنیم. 
 قبل از اجرای Ring CT تراکنشها بدین شکل است: اگر شیرین 12.5 مونرو برای فرهاد ارسال کند، خروجی به 3 تراکنش 2، 10 و 0.5 تقسیم خواهد شد. هریک از این تراکنشها امضای حلقه (ring signatures) مخصوص خود را دریافت و سپس به بلاک چین اضافه میشوند. 

تراکنش های محرمانه مونرو

با اجرای Ring CT، حجم تراکنش پنهان میشود و این یعنی هر ورودی تراکنش لازم نیست به دسته های دیگری تقسیم شود. سه عامل گفته شده در بالا حریم خصوص را تامین میکند ولی پایه گذاران مونرو هنوز به یک لایه امنیتی اضافی نیاز داشتند.  

Kovri و I2P (پروژه اینترنت نامرئی)

پروژه نامرئی (I2P)  یک سیتم مسیریابی است که به برنامه های کاربردی اجازه میدهد که بدون نیاز به یک واسط خارجی بهمدیگر بصورت خصوصی پیام ارسال کنند. Kovri نیز پیاده سازی I2P با C++  میباشد که قرار است با کد مونرو ادغام شود. وقتی از مونرو استفاده میکنید، ترافیک اینترنت شما مخفی میشود، بدین منظور، تمام ترافیک مونروی شما رمزگذاری شده و از طریق نودهای I2P مسیریابی مشوند. این نودها هیچ اطلاعی از محتویات ندارند. همین موضوعات باعث شد طرفداران مونرو  روز به روز بیشتر شوند، رشد مونرو در نمودار زیر قابل مشاهده است :

نمودار رشد مونرو

کیف پول مونرو

ساده ترین راه برای نگه داشتن مونرو مراجعه به سایت “mymonero.com” است.

گام اول : روی “Create a new account” کلیک کنید.

کیف پول مونرو

گام دوم : یک کپی از رمز لاگین خصوصی تان (your private login key) تهیه کنید.

کیف پول مونرو

گام سوم : رمز لاگین خصوصی تان رادر کادری که نوشته شده Type your private login key، تایپ کنید و سپس دکمه آبی رنگ را بزنید تا لاگین و دریافت آدرس عمومی (public address) شما انجام شود. برای دریافت مونرو باید این آدرس را در اختیار دیگران قرار دهید.

کیف پول مونرو

مراحل ثبت نام به سادگی انجام شد فقط دقت کنید که رمز لاگین خصوصی شما همیشه مخفی بماند. اگر رمزتان را فراموش کردید، روی Account  کلیک کنید و سپس “Review Login Key” را بزنید.

کیف پول مونرو

بدین طریق رمز لاگین شخصی تان به شما نشان داده میشود:

کیف پول مونرو

البته باید ریسک‌های موجود در استفاده از MyMonero را نیز بشناسید:

MyMonero یک رابط مبتنی بر وب است که به شما این امکان را می‌دهد که بدون راه‌اندازی یک گره کامل از مونرو استفاده کنید. با این حال،این سهولت در استفاده میتواند عواقبی دربر داشته باشد، زیرا برای MyMonero بسیار دشوار است که بتواند بصورت کاملا امن کد را به مرورگر شما ارسال کند.

این بدان معناست که ریسک قابل‌ توجهی در استفاده از MyMonero برای نگه داری از مقادیر زیاد مونرو وجود دارد، لیکن توصیه می‌شود که با MyMonero مانند کیف پول جیبی واقعی خود رفتار کنید و مقدار زیادی از مونرو را در آن ذخیره نکنید، همانطور که در کیف پول جیبی خود پول زیادی نگه نمیدارید.

برای نگهداری بلند مدت مونرو بهتر است از کیف پول های سخت افزاری یا نرم افزاری استفاده کنید. توجه داشته باشید که private login key خود را که از 13 واژه متغیر تشکیل شده است یادداشت کنید،حفاظت از این کلید بصورت امن و خصوصی بسیار مهم است چون تنها راهی است که شما می‌توانید به حساب کاربری خود وارد شوید، زیرا سایت mymonero کلید ورود خصوصی شما را بر روی سرور ذخیره نمی‌کند و در صورت از دست دادنش هیچ راهی برای بازیابی آن وجود ندارد.

کلید ورود به سیستم شما نیز هرگز تغییر نخواهد کرد، و اگر دزدیده شده‌ باشد یا در خطر قرار گیرد، مجبور خواهید بود بودجه خود را به یک حساب جدید منتقل کنید. بنابراین بهتر است که کلید ورود خصوصی خود را از طریق نوشتن،پشتیبان گیری کنید، و شاید واژه های آن را به عنوان بخشی از یک متن پنهان کرده و آن را در چندین مکان امن نگهداری کنید.

مقایسه مونرو و بیت کوین

بیت کوین به شفاف بودن خود افتخار میکند و اینکه بلاک چین باز و قابل دسترسی است و تمام تراکنش های قبلی قابل بازخوانی است، دسترسی به بیت کوین تقریبا ساده است. در سوی دیگر، مونرو امنیت حریم خصوصی را کاملا تامین کرده و تمام تراکنش ها کاملا امن و محرمانه هستند. دسترسی به مونرو برای کسانی که در ابتدای راه هستند به نسبت بیت کوین شاید تا حدودی پیچیده باشد.

جدول زیر مقایسه خوبی بین بیت کوین و مونرو است :

عنوانمونروبیت کوین
تعداد سکهنا مشخص21 میلیون
الگوریتمCryptoNightSHA-256
ماهیتپول دیجیتالی غیر قابلشناساییپول دیجیتالی قابل شناسایی
جزییات تراکنش هابرای عموم قابل مشاهده نیستقابل مشاهده برای عموم
تاریخ عرضهآپریل 2014ژانویه 2009
خلق شده توسطدیوید لاتپای،ریکاردو اسپانی و 5 فرد ناشناس دیگرساتوشی ناکاموتو
بازار سرمایه  فوریه 20184,528,398,277 دلار172,806,730,741 دلار

مزایا و معایب مونرو  

مزایا :

 1. دارای بهترین شرایط برای حفظ حریم خصوصی 
 2. غیر قابل ردیابی بودن تراکنشها 
 3. عدم محدودیت بلاک چین 
 4. تامین رضایتمندی معدنچیان
 5. دستیابی به رشد اقتصادی
 6. شفافیت 
 7. امکان آشکارسازی تراکنشها برای اشخاص منتخب 
 8. تیم قوی و رو به رشد

معایب :

 1. با اینکه مونرو از پایداری ASIC  برای جلوگیری از متمرکز شدن استفاده میکند، با اینحال حدود 43% از عملیات Hash مونرو توسط 3 استخر معدن انجام میشود:
 2. تراکنشهای مونرو به شکل قابل توجهی بیشتر از سایر ارزهای رمزنگاری شده است
 3. کیف پول یا والت مخصوص مونرو و یا سازگار با آن وجود ندارد.
 4. برای افراد مبتدی آسان و کاربر پسند نیست.
 5. بعلت اینکه مونرو بر اساس بیت کوین پایه ریزی نشده، اضافه کردن برخی قابلیتها به آن سخت خواهد بود.
ماینینگ مونرو

آینده مونرو   

شکی نیست مونرو در آینده شفاف تر و غیر متمرکز تر عمل خواهد کرد، همچنین مونرو سیاست خود را برای حفظ حریم خصوصی ادامه خواهد داد، مونرو از دسته ارزهای منفک از گروه بیت کوینی است که با رشد درخشانش ، آینده ایده آلی را پیش رو دارد.

اشتراک در
من را با خبر کن از
guest
2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

Conditions for submitting website validation request

The websites we check are websites that are relevant to the scope and subject matter of our website. For example: Forex websites, brokers, ICOs, exchange, HYIP, cloud mining, PTC, Survey, faucet, investment, wallet, trading, betting, digital payments and the like. Request to check websites whose subject matter is unrelated to the scope of Clixori activity will not be accepted and Clixori will not have any obligation to check them.

Before submitting a request, the user is required to search for the desired website in the scams table, and if the website in question is in the table, do not send a request for it.

Sending requests for websites that are in the scam table is prohibited.

If a request is submit for the websites in the table, Clixori will not have any obligation to Check them and the user will receive a warning from us, and if the user does not heed the warning and for the second time If he submits such a request, his access will be blocked on the application form.

Announcing the status of websites (under any title) by us should not be considered as definitive status of websites.

Any profit, loss or consequences of the decision and action of users in order to operate or not, investment or non-investment and other items on any website is the responsibility of the users themselves and we are not responsible for this.

Submitting a website validation request is only part of the research that a user can do to find out the validity of a website.

Therefore, users are obliged to take any other action that is necessary to gain more awareness.

Ultimately, all users are free to trust on any information they want, and users are responsible for their own decisions and actions.

Therefore, no responsibility rests with the managers, experts and employees of Clixori.

Growبه لیست سفید ما بپیوندید!

برای اینکه بخشی از لیست سفید انحصاری مجموعه پالت پارتی شوید و ان اف تی ها را بصورت رایگان بدست بیاورید، از شما می‌خواهیم کانال‌های توییتر، اینستاگرام و دیسکورد ما را دنبال کنید.

مشاهده صفحه دراپ
DiscordTwitterInstagram