مشاوره رایگان ورود / ثبت نام 09200546654 021-91691154

مشاوره تخصصی رایگان

فرم را پر کنید تا کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
ارز دیجیتال کلاهبردار

نحوه شناسایی ارزهای دیجیتالی متقلب

راهبردها و نکات کلیدی را برای شناسایی ارزهای دیجیتال تقلبی و محافظت از خود در برابر کلاهبرداری های احتمالی بیاموزید. پرچم‌های قرمز، تکنیک‌های تحقیقاتی و عوامل مهمی را که باید هنگام ارزیابی مشروعیت یک پروژه ارز دیجیتال در نظر بگیرید، کشف کنید.

ممکن است شما اعتقاد داشته باشید که ارزهای دیجیتال یک حباب هستند و یا برعکس معتقد باشید که یک فرصت مناسب برای سرمایه گذاری هستند اما یک چیز که همه میتوانند در آن اتفاق نظر داشته باشند این است که این بازار داغ بستری مناسب برای افرادی بی شرم و سود جو میتواند باشد که به دنبال فریب افراد هستند، تا بتوانند سرمایه آنها را جذب و از آن خود کنند.

ما در این مقاله برخی از راه های اجتناب از کلاهبرداریها را شرح می دهیم و گام هایی را که سرمایه گذاران باید در هنگام خرید ارزهای دیجیتال بردارند نشان میدهیم.

ارائه و عرضه سکه اولیه (ICO) یک مکانیسم جمع آوری کمک های مالی به منظور سرمایه گذاری های جدید است که برای شروع به کار یک ارز انجام میشود. سرمایه گذاران در موسسات ICO توکن هایی را در سرمایه گذاری جدید دریافت می کنند. سرمایه گذاران میلیاردها دلار را به جیب بیش از 1000 ICO در طول سال های گذشته ریختند. در حالی که بسیاری از ICO ها مشروع و معتبر هستند، اما اکثریت قریب به اتفاق آنها هیچ طرح کسب و کار واقعی یا تکنولوژی مورد نیاز ایجاد یک ارز را ندارند و بسیاری از آنها بدون هیچ گونه تکنولوژی یا تجربه ای در این صنعت، تنها با یک وایت پیپر عرضه می شوند.

ادعاهای بی اساس آلت کوین ها

آلت کوین های جدید اغلب ادعاهای بی اساسی در مورد محصول خود ارائه میدهند. اخیرا سازمان اوراق بهادار و بورس ایالت متحده امریکا  (SEC) اتهام تقلب دو ارز ICO را مطرح کرده اند و گفته اند آنها بر اساس ادعاهای تقلبی سکه های اولیه خود را عرضه کرده اند. چین نیز فروش ICO را ممنوع کرده است ، و بسیاری از افراد آشنا با تقلب و کلاهبرداری، از جمله گرگ مشهور وال استریت جوردن بلفورت، ICO را به عنوان بزرگترین کلاهبرداری تا به حال توصیف کرده اند.

ده ها کارگزار و مبادلات غیرمجاز وجود دارد، و شاید صدها مبادلات آنلاین غیرمجاز و شرکت های کارگزاری ارائه ارزهای دیجیتال و همچنین سایت های تبادل معکوس در حال فعالیت هستند. سرمایه گذاران باید مراقب تبلیغات فریبنده که در آن وعده ثروت سریع را میدهند باشند. پس از سپردن پول، بسیاری از این شرکت ها به شما وعده سود های بالا و فریبکارانه می دهند یا برای برداشت پول از آنها بسیار قوانین پیچیده و دشوار وضع کرده اند ، حتی بعضی از بدترین مجرمان به راحتی پول شما را سرقت خواهند کرد و عملا شما بدون آگاهی سرمایه خود را دو دستی تقدیم آنها میکنید.

سیستم تجارت بیت کوین و نوسانات فوق العاده بالای بیت کوین یک  سیستم تجارت خودکار را بوجود آورده است. مروجین این محصولات وعده دادند که معامله گران راهی برای ضرب و شتم بازار توسط داوری کردن قیمت بین مبادلات مختلف دارند.

تبلیغات را باور نکنید

مبادلات بیت کوین اغلب هزینه های فرآیند دریافت کارمزد های سنگین برای تبادل بیتکوین ها با ارزهای معتبر مانند دلار یا یورو را دارند.
همچنین حل و فصل مبادلات بیتکوین می تواند ساعت ها طول بکشد. این عوامل باعث می شود که هر گونه مزایای سرمایه گذاری در بیتکوین را از بین ببرد و حتی ممکن است زیان آور باشد. نباید از این مطلب اینگونه برداشت شود که ما بیت کوین را یک ارز متقلب  میدانیم،خیر…هرگز. اما کسب آگاهی لازم و نگاه از زوایای مختلف به یک ارز میتواند سرنوشت سرمایه گذاری ما را رقم بزند که آیا ما را به سود خواهد رساند یا به زیان.

چگونه به صورت امن ارز دیجیتال خرید و فروش کنیم؟

سرمایه گذاری در ارز های دیجیتال خطرناک و البته بسیار سودآور است، بنابراین هیچ راهی برای سرمایه گذاری کم خطر وجود ندارد. با این حال، سرمایه گذاران می توانند برخی از خطرات را با پیروی از چند قاعده ساده کاهش دهند. صنعت کریپتوکارنسی ها بسیار فراتر از سهام شرکت ها و اوراق بهادار خواهند شد و این صنعت به سرعت در حال رشد است ، بنابراین یک آلت کوین که امروز محبوب است ممکن است در یک ماه یا یک سال آینده به دلیل ظهور آلت کوین های پیشترفته تر ، دیگر محبوب و سودآور نباشد. به عبارت دیگر، سرمایه گذاران ممکن است همه سرمایه خود را از دست بدهند آن هم درست در زمانی که آنها تازه شروع به تجارت کردند. به همین دلیل، شما باید تنها بخش کوچکی از سرمایه و دارایی خود را در این صنعت وارد کنید.

فرصت های سرمایه گذاری را با دقت مطالعه کنید

سرمایه گذاران قبل از بازکردن حساب و خرید ارزها باید بررسی های مربوط به کارگزاران و مبادلات را بخوانند. صنعت ارز های دیجیتال هر روز بر ظهور محصولات و مبادلات جدید خبر می دهد، بنابراین یافتن اطلاعات درست در حال حاضر حیاتی است. انجمن ها و سایت هایی مانند کلیکسوری می توانند منبع اطلاعات و مشاوره باشند.بنابراین همواره به دنبال مطالعه و کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه باشید و مقاله های بیشتری را در سایت های مختلف بخوانید.

اگر شما فکر میکنید که این توانایی را دارید که روی نوسان قیمت خرید و فروش یک ارز دیجیتال گمانه زنی کنید، میتوانید سرمایه خود را در یکی از سایت هایی که بصورت بورس های کریپتوکارنسی فعالیت میکنند قرار دهید و بطور مثال مانند خرید و فروش سهام در بورس عمل کنید و سپس از نوسان قیمت ها و سودی که بواسطه گمانه زنی درست شما بدست می آید استفاده کنید.

شما در واقع در این گونه سایت ها یک ارز دیجیتال را خریداری نخواهید کرد، به این معنی که شما بدون هیچ زحمتی و بدون اینکه برای خرید ارز با یکی از مبادلات غیرقانونی مواجه شوید. میتوانید در این سایت ها بطور مثال ارز بیت کوین را انتخاب کنید و سرمایه را به آن اختصاص دهید.  سایت های بورس ارز های دیجیتال که به اصطلاح به آنها cfd trading sites  گفته میشود یک محصول مالی تنظیم شده هستند به این معنی است که کارگزارانی که آنها را ارائه می دهند باید توسط یک مقام نظارتی مجوز بگیرند و کاملا بصورت قانونی کار بکنند.

به بیان ساده تر شما در cfd trading sites مقدار پولی را سپرده گذاری میکنید، سپس میتوانید انتخاب کنید که روی خرید یک ارز سرمایه گذاری کنید یا روی فروش آن، بطور مثال اگر شما روی فروش (Sell) سرمایه گذاری کنید ، گمانه زده اید که قیمت این ارز پایین خواهد آمد، حال هرچه حدس شما درست باشد و قیمت آن ارز پایین بیاید سودی خوبی از تفاوت ایجاد شده بدست خواهید آورد.

ارزش یک CFD تفاوت بین قیمت ارز دیجیتال در زمان خرید و قیمت فعلی آن میباشد به عبارت دیگر، ارزش یک CFD به دلیل افزایش قیمت ارز افزایش می یابد، اما اگر قیمت کاهش یابد، قیمت آن نیز کاهش می یابد. این اختلاف قیمت به هر میزان که باشد در cfd trading sites سود و ضرر شما خواهد بود.حال چه این اختلاف با افزایش قیمت بوجود بیاید چه با کاهش قیمت ، تعیین کننده سود یا ضرر همان گمانه زنی شما میباشد.

همچنین بخوانید:  طرح های هرمی: چه هستند، چگونه کار می کنند و چگونه از خود محافظت کنید

این می تواند دو ویژگی مثبت برای سرمایه گذاران داشته باشد

اولا CFD ها یک خدمات مالی مجاز هستند ، به این معنی است که کارگزارانی که آنها را ارائه می دهند باید توسط یک مقام نظارتی مجوز بگیرند. سیاست های سایت های cfd trading sites  توسط سازمانهای نظارتی مالی معتبر تنظیم میشوند، آنها برای اطمینان،سپرده ها را در یک حساب بانکی جداگانه برای شرکت در طرحهای جبران خسارت سرمایه گذاری میکنند، از درجات مختلف این کار را برای حفاظت از پول خود انجام میدهند. البته کارگزاران CFD  که خارج از قانون عمل می کنند وجود دارد، بنابراین قبل از سرمایه گذاری در این گونه سایت ها تحقیقات لازم را انجام دهید!

دوما، بسیاری از سایت های معتبر CFD دارای ابزار مدیریت ریسک هستند که شما را قادر به محدود کردن مقدار از دست دادن سرمایه می کنند. به عنوان مثال، شما می توانید بعد از سرمایه گذاری تنظیم کنید که در صورتیکه گمانه زنی شما درست از آب درنیاید آن سرمایه گذاری را بطور خودکار متوقف کند طوری که اگر یک بازار علیه شما حرکت کند، ضرر شما محدود به مقدار تعیین شده باشد و جلوی زیان بیشتر را متوقف کند این گزینه در بازارهای غول پیکر ارزهای دیجیتال بسیار ضروری است.

در نهایت، یک کارگزار CFD تنظیم شده، راهنمایی های روشن در مورد هرگونه هزینه های معاملاتی معقول را ارائه می دهد، این بدان معنا است که این خدمات برای مبادله ارزهای غیرقانونی صورت نمی گیرد. لطفا توجه داشته باشید؛ قراردادهای CFD برای بازرگانان باتجربه مفید هست و می تواند باعث از دست رفتن کل سرمایه افراد مبتدی شود.

آنچه که بیشتر باید در زمینه ارزهای دیجیتال دانست

افزایش سریع محبوبیت کریپتوکارنسی ها یا همان ارز های رمزنگاری شده مانند بیتکوین و لایت کوین موجب ایجاد یک بازار کاملا جدید شده است که در آن انواع مختلف سکه های مجازی با استفاده از تکنولوژی بلاک چین به طور روزانه ظاهر می شوند. برخی از این کریپتوکوین ها به سادگی کلون های ابتدایی هستند که به هیچ وجه پیشنهاد نمی شوند، در حالی که ارز های معتبر نظیر یوتا یا اتریوم ویژگی های تازه و منحصر به فرد را در این فضا نشان میدهند که به طور ثابت نیز در حال رشد و توسعه هستند.

بسیاری از این ارزهای دیجیتالی تازه منتشر شده گاهی اوقات به علت فقدان علاقه جامعه برای خرید آنها یا به دلیل اساس و پایه کدها و مسائل مربوط به توسعه دهندگان در نهایت شکست خورده اند. فقط تعدادی از آلت کوین ها موفق هستند که به تدریج و در طول زمان سهمی از بازار را بدست می آورند. (هر نوع ارز رمزنگاری شده به غیر از بیت کوین ، آلت کوین نامیده میشود)

برخی از کریپتوکارنسی ها هم هستند که با اهداف نابخردانه طراحی شده اند تا فقط برای یک گروه از افراد خاص سود آوری داشته باشد، آن هم فقط برای سازندگان آن ارز. Onecoin یکی از این آلت کوین های شناخته شده است که برخی از کارشناسان معتقدند به این دسته سقوط خواهد کرد. برخی از رسانه های خبری نیز گزارش داده اند که وان کوین بیشتر یک طرح پونزی است تا یک کریپتوکارنسی مشروع و قانونی.

لازم به ذکر است با این حال دولت سوئد بدون وارد کردن اتهام به وان کوین تحقیقات خود را در این زمینه متوقف کرد. هنگامیکه شما در حال تحقیق در مورد یک ارز دیجیتال هستید، موارد بسیار زیادی از ابتدا وجود دارد که بتوانید در مورد یک ارز دیجیتالی جدید متوجه شوید. موارد عجیب و متناقضی که زنگ هشدار را در سراسر جامعه ارزهای دیجیتال به صدا در می آورد که به این زنگ هشدار پرچم قرمز یا به اصطلاح Red Flag میگویند.

یکی از مزایای اصلی ارزهای رمزنگاری شده امکان داد و ستد یا خرید و فروش عمومی آن و شفافیت معاملات آن است، که قابلیت انجام آن با تکنولوژی بلوک چین امکان پذیر باشد. نکته مهم دیگر داشتن یک بلوک چین عمومی است که همه انتقالها به صورت peer-to-peer (همتا به همتا) تایید میشوند و به یک کتابخانه واحد  اضافه میشوند که هر زمان  هر شخصی که بخواهد میتواند به آنها دسترسی داشته باشد و آنها را مشاهده کند. این عدم انطباق و شفافیت تراکنش ها سطحی از پاسخگویی را فراهم می کند که اجازه می دهد چنین سیستمی بدون نیاز به یک شخص ثالث واسطه ای برای تسهیل و تنظیم معاملات آن کار کند. اما هر نوع ارز رمزنگاری شده باید توسط یک بلوک خصوصی  نیز پشتیبانی شود.

یک رمزارز یا توکن جدید، باید منبع باز باشد و یک معماری غیرمتمرکز ارائه دهد، همچنین باید نرم افزار کیف پول آن ارائه شده و موجود باشد. همه چیز باید به طور عمومی معامله شود نه در یک سیستم خصوصی که بسته و متمرکز باشد.

راه دیگر تشخیص یک ارز دیجیتالی غیر معتبر این است که وب سایت هایی را که از آن ارز رمزنگاری جدید پشتیبانی می کنند، تماشا کنید. اگر در چندین وب سایت، ویدیوهای یوتیوب و رسانه های اجتماعی عده ای به عنوان علاقه مندان به آن ارز به طور ناگهانی ظاهر می شوند و دیدگاه های پرشور و نظرات بسیار مثبت در مورد آن ارز میگذارند و از همه مهمتر به هر کسی که در مورد آن ارز جدید یک نظر منفی داده است حمله می کند باید بدانید که این رفتارها برنامه ریزی شده است و باید نسبت به خرید این نوع ارزها با احتیاط بیشتری برخورد کرد.

چند پرچم قرمز یا Red flag ارزهای دیجیتالی کلاهبردار

احتیاط کنید اگر: 
 ارزی برای فعالیت نیاز به بلوک چین نداشته باشد،چراکه تمامی ico ها برای کار نیاز به یک بلوک چین دارند. در حقیقت فناوری بلاک چین است که این امکان را میدهد تا هیچ فرد،سازمان،نهاد یا دولتی نتواند در اطلاعات دست ببرد،آنها را حذف کند،هک کند یا دسترسی ها را محدود کند. علاوه بر این در بلاک چین همه چیز باید شفاف باشد و تمامی تراکنش های سیستم برای مشاهده عموم در دسترس باشد. (ICO به معنی عرضه اولیه سکه یا توکن های یک ارز دیجیتال میباشد)

احتیاط کنید اگر: 
ارزی منبع باز یا Open source نباشد. یکی از ویژگی های کلیدی بسیاری از پروژه های Blockchain عمومی این واقعیت است که آنها منبع باز هستند. این به این معنی است که پایه کد اغلب در مخازنی مانند GitHub برای مشاهده و بررسی عموم قرار می گیرد. برای کسانی که تجربه برنامه نویسی بلوک چین دارند، از طریق کد های منتشر شده می تواند به آنها اجازه دهد اعتبار یک پروژه را ارزیابی کنند. خالی بودن مخازن GitHub برای پروژه های منبع باز اغلب یک پرچم قرمز است.

همچنین بخوانید:  شناسایی سایت های کلیکی کلاهبردار: نکات و ترفندها

یکی از پررنگ ترین پرچم های قرمز برای پروژه کلاهبرداری کمبود جزئیات در مورد چگونگی کار این فناوری است. سرمایه گذاران غیر فنی، می توانند با جستجو در مخزن GitHub به سادگی بررسی کنند که آیا یک پروژه دارای فایل ها و کدهای موجود در انبار عمومی است یا یک پروژه دارای محصول کارکردی است.

در حالی که شبکه های اجتماعی به طور کلی یک منبع قابل توصیه برای مشاوره سرمایه گذاری نیست، اما موضوعاتی که به بحث در مورد ICOs خاص یا داراییهای رمزنگاری اختصاص یافته است اغلب نقطه ورود خوب برای ارزیابی فنی بیشتری را به کاربران دیگر ارائه می دهند.

احتیاط کنید اگر:
-ارزی  تیم توسعه دهنده ناشناس یا تیم بدون تجربه داشته باشد حتی اگر فرضیه سرمایه گذاری و بازار مورد نظر جذاب باشد، یکی از بزرگترین عوامل تعیین کننده موفقیت یک شرکت، آرایش تیمی است که پشت آن قرار دارد. بنابراین شناختن تیم توسعه دهنده یکی از گام های مهم برای شناسایی ICO های معتبر میباشد.

پس هنگامی که به دنبال هویت تیم توسعه دهنده یک ارز هستید سایت هایی مانند توییتر و LinkedIn میتوانند برای جستجوی نام آنها مفید باشند. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که آنها میتوانند غیر قابل شناسایی باشند، زیرا پروفایل ها ممکن است جعلی باشد. اگر اعضای تیم توسعه دهنده ادعا میکنند که با دانشگاه ها یا شرکت ها، بررسی های دوجانبه با منابع شخص ثالث معتبر (مثلا روزنامه دانشگاه یا وب سایت شرکت) داشته اند باید حقایق را به عموم ارائه دهند. ICO ها اغلب مشاوران خود را در وب سایت های خود فهرست می کنند. شما همچنین باید از اعتبار مشاوران آنها اطمینان حاصل کنید.

احتیاط کنید اگر: 
ارزی اطلاعات کافی در وب سایت و وایت پیپر (whitepaper) خود ارائه ندهد اگر چنین چیزی به نظر برسد احتمالا کلاهبرداری است.
 هنگامی که شما مطمئن نیستید که آیا یک پروژه یک کلاهبرداری است، بهتر است جانب احتیاط را رعایت کنید. البته ممکن است که فقدان اطلاعات در وب سایت ها و اطلاعات دقیق در وایت پیپر برای یک پروژه کریپتوکارنسی به این دلیل باشد که پروژه هنوز در دوران کودکی خود است. با این حال تشخیص اینکه که آیا یک پروژه توسعه کلاهبرداری باشد یا خیر می تواند مشکل باشد. در این حالت، سرمایه گذاران علاقمند می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر باید منتظر بمانند یا به سادگی از ICO هایی که به طور کامل آن را درک نمی کنند و اطلاعاتی در مورد آن ندارند صرف نظر کنند.

یکی دیگر از منابع مهم اطلاعات برای همه ICO ها، وایت پیپری است که در آن ماموریت، جزئیات فنی، تیم توسعه دهنده و دیگر جزئیات مهم را در این سرمایه گذاری مشخص می کند. در حالی که بسیاری از سرمایه گذاران ممکن است پس زمینه فنی را به طور کامل درک نکند ولی توضیح تمامی این جنبه ها در وایت پیپر آن ارز برای درک کلی از مفاهیم بلوک چین آن برای ارزیابی کارشناسان ضروری است. بعضی از پروژه های معتبر تر (به عنوان مثال Ethereum) یک نشریه در سطح بالا ارائه می دهند که اهداف کلیدی این سرمایه گذاری را در کنار یک سند فنی دقیق ارائه می دهد که تکنولوژی پشت این پروژه را به طور کامل توضیح می دهد.

احتیاط کنید اگر: 
ارزی هیچ نقشه راه روشنی ارائه نداده باشد. به طور معمول، پروژه های ICO اهداف مالی و توسعه خود را در یک جدول زمانی مشخص برای مشاهده سرمایه گذاران ارائه میدهند ، فقدان یک نقشه راه مشخص می تواند نشان دهد که تیم در حال توسعه هیچ برنامه بلندمدت برای این پروژه ندارد و به احتمال زیاد تنها انگیزه آنها بدست آوردن سود مالی کوتاه مدت است. گاها برخی از ارزهای در حال توسعه با یک تیم بزرگ استخراج با هم ترکیب میشوند، این می تواند یک نشانگر قوی باشد که آن پروژه ICO برای سرمایه گذاری پول شما قابل اعتماد نیست.

اغلب پروژه های ICO کانال های Slack یا Telegram یا توییتر را راه اندازی میکنند که مردم بتوانند به آن ملحق شوند. سرمایه گذاران بالقوه از طریق به روز رسانی های دوره ای که در این کانال ها توزیع می شوند و اطلاعاتی که در اختیار آنها قرار میگیرند، می توانند درک کنند که چگونه این پروژه در حال توسعه است.

با این حال، کلاهبرداران مخرب می توانند به راحتی یک جدول زمانی را ایجاد کرده و یا به روز رسانی های جعلی را در برنامه های چت ارائه دهند ، ولی فقدان یک جدول زمانی و نقشه راه قطعا یک پرچم قرمز است، اما وجود این یک شرط نیز به تنهایی برای نشان دادن مشروعیت یک پروژه ICO کافی نیست و باید نکات و ویژگی های دیگری را نیز در خود به همراه داشته باشد.

احتیاط کنید اگر: 
ارزی برای ثبت نام ، سکه یا توکن رایگان ارائه میدهد و یا برای معرفی آن به دیگران پورسانت پرداخت کند. اکثر اینگونه پروژه ها نشانه هایی از کلاهبرداری و صرفا تبلیغاتی بودن را از خود نشان می دهند حتی اگر این پروژه ها مشروع و اجرایی باشند، توکن ها و سکه های آن ها حداقل تا چندین سال ارزشمند نخواهند بود و دلیل آن هم فقط ارائه رایگان آن هاست. توکن یا سکه های یک ارز زمانی ارزشمند می شوند که کاربردی و کمیاب باشند.

احتیاط کنید اگر: 
ارزی وعده میدهد که در صورت بالا رفتن تعداد اعضا ، امکان فروش سکه ها فراهم میشود و یا هزینه های غیر معمول مورد نیاز برای برداشت پول را کاهش میدهد. در یک ICO به همان راحتی که شما پول و سرمایه خود را پرداخت میکنید و آن ارز را دریافت میکنید باید به همان راحتی نیز بتوانید ارز مورد نظر را بفروشید و آن را با دلار،یورو یا ارزهای معتبر دیگر مبادله کنید. در مواردی مشاهده شده است که افراد توکن های ارزی را به راحتی با پرداخت دلار یا بیت کوین خریداری کرده اند اما عملا امکان فروش همان توکن ها و سکه در پلتفرم آن ارز وجود نداشته و یا برای فروش آنها مجبور به پرداخت هزینه های غیرمعقولی شده اند.

احتیاط کنید اگر: 
ارزی امکان و اجازه استخراج سکه های خود را توسط عموم جامعه ندهد و یا ساختار استخراج به طور نامتناسبی به نفع تیم توسعه دهنده آن ارز باشد. در حالی که این گزینه همیشه آزمون دقیقی برای شناسایی کلاهبرداریها نیست، با این حال برنامه های عرضه و ساختار معدن ICO ها می تواند برای ارزیابی سایر نقاط داده ها و ارزیابی قصد و هدف بنیانگذاران آن مورد استفاده قرار گیرد. به زبان ساده ، بصورت پیش فرض توکن ها و سکه های یک ارز دیجیتال قبل از اینکه در دسترس عموم قرار بگیرند بخشی از آنها در اختیار گروه کوچک و خاصی از استخراج کنندگان یا توسعه دهندگان قرار داشته باشد.

همچنین بخوانید:  چگونه سایت های کلاهبردار یا اسکم را شناسایی کنیم؟

در برخی ico ها، این می تواند یک نیاز ضروری برای پاداش توسعه دهندگان و سرمایه گذاران اولیه باشد اما با این حال، اگر درصد کل توکن ها و سکه های ارائه شده در طول عمر پروژه به یک گروه خاص اختصاص یافته باشد، دلیلی محکمی برای نگرانی از شکل گیری یک کلاهبرداری وجود دارد.

به عنوان مثال، پی کوین (Paycoin)، که بنیانگذار آن کلاهبردار بود، عامل اصلی تقلب 9 میلیون دلاری بود، اکثر توکن ها و سکه های آنها برای توسعه دهندگان در این پروژه محفوظ نگه داشته شده بود. اینگونه تشویق ها و امتیازات تیم توسعه می تواند نشانه ای از این باشد که قصد تیم این است که به جای حفظ حیات شبکه بلوک چین خود در طول زمان ، سود مالی شخصی خود را به حداکثر برسانند.

احتیاط کنید اگر: 
ارزی با مارک دولتی معرفی و عرضه شود. هیچ دولتی در هیچ کشوری واجد شرایط ایجاد یک ارز رمزنگاری شده نیست، اگر ایجاد کرد یک طرح هرمی یا یک طرح پونزی است.  ویژگی اصلی ارزهای دیجیتال غیر متمرکز بودن آنهاست ، به این معنی که هیچ سازمان ، نهاد یا دولتی نمیتواند کنترل و دخالتی در کار آن ارز داشته باشد و اگر ارزی غیر متمرکز باشد شما برای کار با آن هرگز نیازی به ثبت نام و وارد کردن مشخصات خود را ندارید و فقط از طریق یک ایمیل میتوانید یک کیف پول برای خود ایجاد کنید و به خرید و فروش آن مشغول شوید.

احتیاط کنید اگر: 
ارزی برای وب سایت خود گواهینامه SSL نداشته باشد. گواهینامه SSL (Secure Sockets Layer) یکی از مهمترین اقدامات امنیتی است که یک ارز دیجیتال بر روی وب سایت خود باید نصب کرده باشد ، وبسایت هایی که بدون SSL هستند در آدرس بار مرورگر فقط با HTTP نمایش داده می شوند ، در صورتیکه سایت های دارای گواهینامه SSL قبل از نام دامنه، HTTPS را نمایش می دهند.

امروزه بسیاری از وب سایت های کلاهبرداری در وب سایت های مختلف قرار می گیرند، این بدان معنی است که آنها از یک تعداد معدودی از افراد کلاهبرداری میکنند و این سایت را تعطیل کرده و به یک دامنه جدید حرکت می کنند. در این حالت انتقال فایل های یک وب سایت از یک دامنه به یکی دیگر آسان و کم هزینه است. به همین دلیل است که این مهاجران می توانند فروشگاه عرضه سکه دیگری را به سرعت راه اندازی کنند.

احتیاط کنید اگر: 
ارزی وعده سود های بسیار بالا را میدهد این که شما سعی می کنید بیشترین سود را در ارزهای دیجیتال بدست آورید طبیعی است اما از آنجاییکه صنعت ارزهای دیجیتال بسیار گسترده و رو به رشد است هیچ ارزی نمیتواند وعده ها و اهداف غیر معقول ارائه بدهد. در مواردی مشاهده شده است که ارزهایی ادعا کرده اند که جایگزین بیت کوین خواهند شد و ارزش سکه های آنها در مدت کوتاهی چند صد برابر میشود ، اینگونه پیش بینی ها عملا بی پایه واساس هستند ، پس اگر ارزی را مشاهده کردید که چنین ادعاهای غیر واقعی را مطرح میکند آن یک پرچم غول پیکر قرمز است که به اهتزاز درآمده است.

بهتر است با استفاده از یک پلت فرم معتبر با اهداف معقول ، سود سرمایه خود را افزایش دهید،تا اینکه سعی کنید بهترین نتیجه را از یک ارز نامعلوم دریافت کنید که احتمالا شما را فریب می دهد و کل سرمایه شما نابود میشود.

احتیاط کنید اگر: 
ارزی برای نگه داری توکن ها و سکه های خود کیف پول نداشته باشد. داشتن کیف پول مناسب یکی از حیاتی ترین امکانات یک ارز دیجیتال است. این کیف ها یک کیف پول دیجیتال امن است که برای ذخیره، ارسال و دریافت ارز دیجیتال استفاده می شود. تمامی ارزهای معتبر دارای کیف پول رسمی و یا چند کیف پول شخص ثالث نیز هستند. یک ارز معتبر باید یک کیف پول نرم افزاری داشته باشد که از سایت اصلی قابل دانلود باشد و یا علاوه بر آن از طریق چندین کیف پول جهانی معتبر پشتیبانی شود.

برخی از نرم افزارهایی که به عنوان کیف پول ارائه می شوند، در واقع نرم افزارهای مخرب هستند که از کسانی که مایل به دانلود و نصب نرم افزار غیر رسمی از اینترنت هستند سوءاستفاده می کنند. هرگز به نرم افزار استخراج یا کیف پولی که از منبعی است که شما شناختی از آن ندارید اعتماد نکنید.

احتیاط کنید اگر: 
-ارزی امکان خرید و فروش آن در سایت های مبادلات معتبر و شناخته شده وجود نداشته باشد. اگر ارزی معتبر باشد اکثر سایت های تبادل ارزهای دیجیتال امکان مبادله آن را با سایر ارزهای دیجیتال و همچنین با پول سنتی از جمله یورو و دلار فراهم میکنند. بنابراین اگر در سایت های بورس ارز های دیجیتال مشاهده کردید که امکان خرید یک ارز  وجود دارد ولی امکان فروشش میسر نیست بدانید قطعا این یک پرچم پررنگ قرمز است که بالای سر آن ارز برافراشته شده است. 

در ادامه باید بدانید که صرفا وجود یا عدم وجود یکی از این معیار ها نمیتواند دلیل محکمی برای مشروع بودن یا نا مشروع بودن یک ارز باشد و شما باید با بررسی تمام این موارد به یک نتیجه گیری درست برسید. این در حالی است که تمامی ارزهای معتبر این موارد را در خود جای داده اند حال با کم و کیف متفاوت.  
 
در پایان اجازه ندهید که ترس از این موضوعات شما را از شرکت در دنیای هیجان انگیز ارزهای دیجیتال باز دارد ، البته، از سرمایه گذاری قبل از تحقیق، اجتناب کنید و از افرادی که در زمینه ارزهای دیجیتال تجربه بیشتری دارند مشاوره بگیرید.

درخواست بررسی وضعیت اعتبار یک رمزارز

از آنجائیکه بازار کسب و کارهای اینترنتی به دلیل عدم وجود نظارت سایبری متمرکز یک بازار پر خطر برای فعالیت میباشد، نمی توان به هر سایتی که وارد آن شد اعتماد کرد. چراکه خلاء های نظارتی و عدم امکان پیگیری از تخلفات اینترنتی، بستر بسیار مناسبی را برای کلاهبرداران فراهم کرده است که براحتی با راه اندازی یک وب سایت و ارائه وعده های دروغین به کاربران، سرمایه های آنها را به اصطلاح به جیب بزنند و در هر زمان که اراده کنند سایت را منحل و پروژه یک وبسایت جدید را برای کلاهبرداری دیگر خود کلید بزنند. بنابراین اگر از وضعیت اعتبار سایت مورد نظرتان آگاه نیستید و اگر میخواهید آن سایت توسط تیم آنالیز کلیکسوری بصورت دقیق و تخصصی بررسی شود، میتوانید درخواست بررسی اعتبار آن را برای ما ارسال کنید.

اشتراک در
من را با خبر کن از
guest
3 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات

Growهمین حالا..!

سه NFT رایگان خود را دریافت کنید