انجمن کاربران ورود - ثبت نام EN

درباره دش، یک ارز دیجیتال متمرکز بر حریم خصوصی که به خاطر تراکنش‌های سریع و کاربرپسندش معروف است، بیاموزید. ویژگی‌های منحصربه‌فرد، حکمرانی غیرمتمرکز و فناوری‌های نوآورانه آن را با هدف ایجاد انقلابی در پرداخت‌های دیجیتال با تأکید بر حفظ حریم خصوصی و قابلیت استفاده، کشف کنید.

دش Dash چیست؟

دش Dash که قبلا به نام Darkcoin و XCoin شناخته می شود یک ارز رمزنگاری شده همتا به همتا و منبع باز است. دش در اصل به عنوان XCoin  و با نماد XCO در تاریخ 18 ژانویه 2014 منتشر شد. و در تاریخ 28 ژانویه همان سال به Darkcoin تغییر نام یافت و در نهایت در 25 مارس 2015 با نام دش Dash مجددا علامت گذاری شد.

در طی دو روز اول راه اندازی، 1.9 میلیون سکه استخراج شد،که تقریبا 10٪ کل سکه هایی بود که در نهایت صادر خواهد شد. خالق و توسعه دهنده اصلی دش “ایوان دافیلد” این موضوع را به وجود یک باگ در زمان کد نویسی لایت کوین برای ایجاد فورک دش نسبت داد که باعث شد به اشتباه سختی استخراج دش را به مقادیر پایینتری تبدیل کند. سپس سعی کرد با استفاده از یک corrupt value پاداش های اضافی را محاسبه کند، هنگامی که مشکل حل و فصل شد، ایوان پیشنهاد کرد سیستم را دوباره راه اندازی کند، اما تیم توسعه دهنده به راه اندازی مجدد متقاعد نشد. سپس ایوان پیشنهاد کرد که بخشی از باقی سکه ها را به منظور گسترش توزیع اولیه پخش کنند اما انجمن نیز این پیشنهاد را رد کرد.

به این ترتیب، توزیع اولیه به همان مقدار باقی ماند و توسعه پروژه ادامه یافت و اکثر سکه های استخراج شده در ماه های بعد به قیمت بسیار پایین در تبادلات ارزهای دیجیتال توزیع شدند. تیم اصلی Dash و مسئولان توسعه ارز، از آن زمان تا 30 کارمند تمام وقت، 20 کارمند نیمه وقت و ده ها تن از داوطلبان افزایش یافته است. حقوق همه کارکنان تیم هسته دش از سیستم بودجه دش پرداخت میشود و از این رو بر کمک و حمایت های مالی خارج از سیستم متکی نیستند که مانع ایجاد منافع متضاد می شود.

در ماه ژوئن 2017، حجم معاملات روزانه Dash تقریبا 100 میلیون دلار در روز بود و سرمایه بازار Dash بیش از 4.8 میلیارد دلار بود. دش با بیش از 6400 صفحه، 133 هزار پاسخ، و نزدیک به 8 میلیون بازدید تبدیل به فعال ترین انجمن آلت کوین در BitcoinTalk شد.

هدف Dash ایجاد ارزان ترین ، کاربرپسند ترین و مقیاس پذیرترین ارز رمزنگاری شده در جهان است. شبکه دش دارای ویژگی هایی از جمله تایید فوری معاملات، حفاظت دو برابری، ناشناس ماندن معاملات آن با پول نقد فیزیکی، خود مختار بودن و دارای مدل خود پرداختی است. شبکه دش مبتنی بر گره هایی است که انگیزه کافی برای تایید تراکنش ها برای آنها درنظر گرفته شده است.

نقشه راه دش بسیار شفاف و روشن است و حجم بلوک های آن با استفاده از سفارشی سازی پروتکل منبع باز آن میتواند تا 400 مگابایت افزایش یابد که بالاترین ظرفیت بین کریپتوکارنسی های دیگر میباشد.

دش بر پایه بیت کوین طراحی شده است و کاملا با بسیاری از اجزای کلیدی اکوسیستم بیتکوین سازگار است. ساختار شبکه دو بعدی آن، بهبود قابل توجهی در سرعت انتقال، گمنامی و خودمختاری دارد.این ویژگی ها و بسیاری از ویژگی های کلیدی دیگر مشخص می کند که Dash دارای یک اقتصاد خود محور با یک بلاک چین مجزا میباشد.

سه ویژگی اصلی دش  

Masternodes یا گره های ارشد

بر خلاف شبکه تک لایه بیت کوین، که در آن تمام کارها در شبکه توسط معدنچیان انجام می شود، دش از یک شبکه دو بعدی و دوجانبه بهره می برد. برخی از توابع شبکه مانند ایجاد بلوک های جدید توسط معدنچیان اداره می شوند. در سطر دوم شبکه دش شامل “مستر نودز” است که انجام PrivateSend، InstantSend، را بر عهده دارد.

Masternodes ها نیاز به 1000 دش به عنوان وثیقه برای جلوگیری از حملات دارند،در واقع شما به عنوان معدنچی دش میتوانید با پس انداز 1000 دش از پاداش های خود در شبکه سطح خود را به گره های ارشد ارتقا دهید. ضمن اینکه این وثیقه را می توان در هر زمان استفاده و خرج کرد، اما انجام این کار باعث می شود که گره ارشدی که آن را خرج کرده است از شبکه حذف شود.

از آنجا که masternodes ها توابع حیاتی شبکه را ارائه می دهند، پاداش بلوک بین معدنچیان و masternodes ها تقسیم می شود، گره های ارشد 45٪ پاداش بلوک را به دست می آورند و 45%  هم سهم معدنچیان میشود 10٪ باقی مانده از پاداش هر بلوک، سیستم “بودجه” یا “خزانه” را تأمین می کند.

PrivateSend یا ارسال خصوصی

ارسال خصوصی یک سرویس ترکیب کردن تراکنش بر اساس CoinJoin، با تغییرات متعدد است. CoinJoin یک روش ناشناس سازی برای معاملات بیت کوین است که توسط گرگوری ماکسول پیشنهاد شده است. این بر مبنای ایده زیر است:

“وقتی میخواهید تراکنشی انجام دهید، شخص دیگری را پیدا کنید که او هم می خواهد یک تراکنش را انجام دهد و با هم یک تراکنش مشترک را انجام دهند.”

هنگام پرداخت مشترک، هیچ راهی برای ارتباط ورودی و خروجی در یک معامله بیت کوین وجود ندارد و در نتیجه مسیر دقیق حرکت پول برای اشخاص ثالث ناشناخته باقی میماند. این شامل استفاده از masternodes ها به جای یک وب سایت واحد با زنجیره کردن و ترکیب کردن چندین گره ارشد میباشد، اما این ترکیب کردن تراکنش ها طبق عنوان ها و فرمول های خاص باید انجام شود در پیاده سازی فعلی این روش ارسال خصوصی را برای تراکنش هایی که ورودی های یکسان دارند از چندین کاربر با هم ترکیب میکنند و یک تراکنش واحد با چند خروجی بوجود می آورند.

به عنوان مثال 5 تراکنش  با مقدار های 1 دش با هم ترکیب میشوند که و تبدیل به یک تراکنش 5 دشی میشود و  سپس به حساب های دیگری که منتظر دریافت تراکنش های متفاوت هستند پرداخت میشود مثلا آن 5 دش به دو تراکنش 4 دش ، 1 دش تبدیل و پرداخت میشوند. روشهای ترکیب بر مبنای CoinJoin باعث افزایش حریم خصوصی برای همه کاربران حتی کسانی که از ترکیب کردن استفاده نمی کنند می شود زیرا بیشتر احتمال دارد که تمام ورودی ها به یک معامله از یک کیف پول جدا نشده باشند و از مقادیر چند کیف پول که تراکنش های کوچکتری انجام داده اند باشد بنابراین دیگر نمی توانند آن تراکنش را با یک کاربر تنها مرتبط بدانند. حداکثر مجاز برای یک معامله ترکیب شده یا همان PrivateSend ، 1000 دش میباشد.

InstantSend یا ارسال فوری

یکی از ویژگی های هیجان انگیز دش از نظر شخصی من، ویژگی به نام InstantSend است. InstantSend دقیقا همان چیزی را انجام می دهد که در معنی آن مشاهده میشود، این ویژگی این امکان را به شما می دهد که فورا DASH را به یکی دیگر از دوستان یا همکارانتان ارسال کنید. البته ارسال فوری یک گزینه در هنگام پرداخت میباشد که میتوانید از آن استفاده کنید ، ارسال معمولی در دش حدودا 2.5 دقیقه به طول می انجامد که کارمزدی کمتر از 1 سنت دارد اما در ارسال فوری شما باید حدودا 3 سنت پرداخت کنید تا ارسال شما در کمتر از 4 ثانیه انجام شود.

از طریق این سیستم، ورودی ها می توانند برای انجام معاملات خاص قفل شوند و توسط توافق شبکه های Masternode تأیید شوند. تأیید معامله از طریق تأیید بلوک استاندارد رخ می دهد.

عملکرد InstantSend منحصر به فرد است و همچنین از وقوع «هزینه های دوگانه» جلوگیری می کند. هزینه های دو گانه زمانی رخ می دهد که یک کاربر دو خرید را با استفاده از همان وجوه که باید برای خرید اول استفاده شود، انجام می دهد. InstantSend این مشکل را با قفل کردن وجوه مورد نظر برای یک معامله برطرف می کند، به طوری که نمی توان دوباره در معامله بعدی استفاده کرد.  

استخراج یا ماینینگ دش

استخراج دش از طریق پردازنده ها CPU یا کارت های گرافیکی GPU دیگر به تنهایی موثر نیست این نوع استخراج ها یک روش نسبتا ساده است و به یاد داشته باشید که معدنچیان بهینه تر می توانند وجود داشته باشند بنابراین توصیه می کنم که در استخرهای استخراج عضو شوید.

سخت افزار ASIC

سیستم های تخصصی به نام (ASICs) برای حل و فصل معادلات پیچیده Dash با بیشترین میزان بهره وری احتمالی طراحی شده اند. 
ASIC فعلی Dash در بازار عبارتند از:
 ASIC Pinidea X11 Miner DR-1
  ASIC Pinidea X11 USB DU-1 
 ASIC iBeLink DM384M X11 
  ASIC X11 Baikal Mini Miner 
  ASIC Baikal A900 X11

استخرهای استخراج دش

ZPOOL
 VIABTC 
 GIVE ME COINS
 ANTPOOL
 GENESISMINING
 NICEHASH

الگوریتم دش

دش دارای الگوریتم زنجیره ای هشینگ X11 است. X11 یک الگوریتمی است که به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد که توسط Evan Duffield توسعه دهنده ی Dash ایجاد شده است. الگوریتم هش کردن زنجیره ای X11 از دنباله ای از یازده الگوریتم های هشینگ برای اثبات کار استفاده می کند. این الگوریتم طراحی شده است که باعث افزایش سطح غیرمتمرکز ارز توسط ساختن سخت افزار های ASIC شود.

شاید ندانید اما جامعه ارزهای دیجیتال شاهد افزایش سطوح تمرکز در بیتکوین از زمانی که ASIC Bitcoin اجرا شد بوده است و درواقع استخراج و ماینینگ بیت کوین به نحوی متمرکز شده است زیرا سختی استخراج بیت کوین به نحوی افزایش داشته است که فقط از طریق سخت افزار های ASIC قابل انجام است.

اما Dash تلاش می کند از متمرکز سازی استخراج جلوگیری کند. یکی دیگر از مزایای الگوریتم X11 این است که GPU ها برای استخراج تقریبا 30 درصد توان کمتری مصرف می کنند و 30 تا 50 درصد گرما از آنچه که با الگوریتم اسکریپت لایت کوین انجام می شود، کمتر تولید می کنند.

کیف پول ها دش

کیف پول شما نرم افزاری است که برای ارسال، دریافت و ذخیره ارز دش میتوانید استفاده می کنید. توجه داشته باشید که از کیف پول خود با رمزهای عبور قوی محافظت کنید. همچنین، از کیف پول خود اغلب پشتیبان گیری کنید و چندین نسخه را در مکان های مختلف نگه دارید تا احتمال از دست دادن دارایی های خود را کم کنید.

اما اگر از کیف های سخت افزاری برای نگه داری دش استفاده میکنید که برای بازیابی دارایی ها باید یک مجموعه ای طولانی از کلمات تصادفی را یادداشت کنید مانند Trezor یا Ledger nano s، مطمئن شوید که این کلمات را درست یادداشت کرده اید و سپس چندین نسخه از آن را در چند مکان امن ذخیره کنید. این به شما اجازه می دهد کل کیف پول خود را در صورت از دست دادن بازگردانید.

کیف پول دش قابل نصب بر روی دسکتاپ با ویژگی های مختلف و امنیت بالا در دسترس هستند.

  • کیف پول نرم افزاری Dash Core کنترل کامل شما را بر روی دش برایتان فراهم میکنید این امن ترین کیف پول نرم افزاری برای دش است ولی به دلیل دنلود هسته دش فضای زیادی را اشغال میکند.
  •  کیف پول نرم افزاری JAXX نیز امکان کنترل کامل شما بر روی دش هایتان را فراهم میکند اما باید مطمئن باشید که از منابع معتبری آن را دانلود میکنید چون ممکن است حاوی کد های مخرب باشد
  • کیف پول نرم افزاری Exodus نیز مانند JAXX میباشد و باید از منابع معتبر دانلود شود.
  • کیف پول های اپلیکیشنی نیز برای نسخه های اندروید و IOS در دسترس هستند که امن ترین آنها برای اندروید Dash Wallet by Hash Engineering است که از گوگل پلی قابل دانلود میباشد و برای IOS نیز Dash Core iOS است که از اپ استور میتوانید آن را دریافت کنید.

یکی دیگر از راه های نگه داری از دش استفاده از کیف پول های سخت افزاری میباشد ، کیف پول های سخت افزاری دستگاه های امنیتی هستند که کیف پول شما را از هکرها و دزدان محافظت می کنند. ولت های سخت افزاری با استفاده از نرم افزار کیف پول بر روی کامپیوتر خود، با مدیریت تولید کلید خصوصی، ذخیره سازی کلید خصوصی و تایید فیزیکی تراکنش کار می کنند.

ولت های سخت افزاری که ارز دش را پشتیبانی می کنند عبارتند از:

KeepKey Hardware Wallet ، Ledger Nano S و Trezor Hardware Wallet که بالاترین سطح امنیت برای نگه داری دارایی های دیجیتالی شما از جمله ارز دش را فراهم میکنند.

چگونه دش را خریداری کنیم؟

دش را می توان به روش های مختلف خریداری کرد و به روش های مختلف نیز فروخت، هر کدام از این روش ها دارای مزایا و معایب مختلف هستند ، اما یکی از محبوب ترین روش های خرید و فروش هر ارز دیجیتال ، سایت های تبادل هستند. طیف گسترده ای از سایت های اکسچنج یا تبادل وجود دارد، که تمامی آنها ویژگی های نسبتا مشابه ای ارائه می دهند و عمده تفاوت آنها بر سر کارمزدها میباشد.برخی از آنها هزینه های ارزان تر دارند، و برخی از آنها گرانتر. اکثر سایت های تبادلات ارز های دیجیتال متمرکز هستند، به این معنی که آنها توسط یک شرکت واحد اداره می شوند، که ممکن است تحت قوانین صلاحیت رسیدگی توسط کشورهای خود قرار گیرند تا داده ها را در مورد مشتریان خود جمع آوری کنند.

اشتراک در
من را با خبر کن از
guest
0 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات