بسته شدن سایت پی زا به دلیل پولشویی.!

مقامات ایالات‌ متحده امریکا سایت پی زا را به دلیل پولشویی به مبلغ ۲۵۰ میلیون دلار تعطیل کردند.

به گفته مسئولان، Payza در طی شش سال به دنبال ایجاد راهی مناسب برای مجرمان جهت انجام معاملات مالی بوده است.

دادستانی فدرال در واشنگتن روز سه‌شنبه گفت که وزارت دادگستری آمریکا ( DOJ ) به پرونده سایت پی زا که خدمات دریافت و پرداخت آنلاین را ارائه میدهد رسیدگی میکند.

سایت پی زا به پولشویی بیش از ۲۵۰ میلیون دلار برای فعالیت‌های جنایی که از سیستم Ponzi گرفته تا پورنوگرافی کودکان مرتبط هستند، متهم شده ‌است.

“سیستم پونزی یک روش کلاهبرداری برای جذب سرمایه میباشد و همچنین پورنوگرافی کودکان نیز به معنی تولید یا مشارکت مستقیم کودک در تصاویر هرزه‌نگاری یا به‌واقع به سوء استفاده جنسی از کودکان گفته می‌شود. پورنوگرافی از کودکان می‌تواند در انواع رسانه از جمله آثار مجلات، عکس‌ها، کاریکاتورها، نقاشی، انیمیشن، فیلم‌ها، ویدئو، بازی‌های ویدئویی و … باشد. پورنوگرافی کودکان در اکثر کشورها عملی غیرقانونی بوده و در مراکز قضایی جهان سانسور شده است.”

اتهامات عنوان شده علیه فیروز پاتل، 43 ساله، بنیانگذار Payza و فرحان پاتل، 37 ساله، در ماه نوامبر 2016 ثبت شده اند، اما این هفته فقط در اختیار عموم قرار گرفته است.

این دو برادر کانادایی متهم به استفاده از پلاتفرم رمزنگاری مخفیانه فراتر از محدوده های نظارتی ایالات متحده هستند، که دادستانی آن را کلاهبرداری از منابع مالی سایبری نامیده اند.

مقامات DOJ گفتند: ” متهمان متهم به اجرای یک تجارت انتقال پول هستند که بدون مجوز دولتی لازم و ارسال آگاهانه سرمایه‌های ارسالی از فعالیت‌های غیرقانونی در ماه مارس ۲۰۱۲ تا زمان حال انجام شده ‌است”

فرحان پاتل در روز یکشنبه در دیترویت دستگیر شد، در حالی که برادر بزرگ‌ترش هنوز آزاد است. هر دوی آن‌ها به توطئه برای ارتکاب به پولشویی و نیز اجرای یک کسب‌وکار بدون مجوز برای انتقال پول متهم شدند.

پول شویی حداکثر 20 سال حبس را به خود اختصاص می دهد، در حالی که اتهامات دیگر حداکثر پنج سال است.

علاوه بر اتهامات جنایی، دامنه وب سایت Payza.com نیز توقیف و با یک پیام DOJ جایگزین شد. با این حال، پروفایل های رسانه‌های اجتماعی شرکت در حال تغییر مسیر مشتریان به یک وب سایت جدید با یک دامنه .eu است که آدرس دامنه اتحادیه اروپا میباشد، مقامات همچنین فعالیت چندین حساب بانکی را با ۱۰ میلیون دلار مسدود یا محدود کرده‌اند.

ارائه دهنده خدمات جنایتکاران بیش از شش سال،شرکت MH Pillars Ltd است که تجارت را با عنوان Payza انجام دادند، این شرکت به دنبال یافتن راهی مناسب برای مجرمان برای انجام معاملات مالی بود، زیرا برادران پاتل از فعالیت غیرقانونی خود آگاهی داشتند.

طبق کیفرخواست که در دادگاه منطقه ایلات متحده برای منطقه کلمبیا در دادگاه منطقه ایالات‌متحده صادر شد، آنها همچنان فعالیت خود را با وجود دریافت نامه های توقف فعالیت و ممنوعیت از چندین ایالت همچنان ادامه دادند و به آنها اخطار داده شده بود که اداره چنین شرکتی بدون مجوزهای لازم جرم است.

Payza که در سال ۲۰۰۴ ثبت شد و به عنوان یک وسیله ترجیحی برای انتقال پول در تعدادی از کشورهای در حال توسعه ظاهر شد. این صندوق همچنین در میان اولین سکوهای پرداخت آنلاین و ارائه دهندگان کیف پول الکترونیک بود که Bitcoin را در سال ۲۰۱۴ پذیرفت.

بسته شدن Payza به نظر می رسد که بر مشتریان خود اثر منفی بگذارد ، زیرا بطور ناگهانی مشتریان قادر به دسترسی به بودجه خود نیستند. مقامات مسئول اجرای قانون می گویند که مشتریان پی زا تا حد زیادی از مجرمان تشکیل شده ‌است، ، اما آنها از هر کاربر مشروع و درستکار خواستند که برای بازگرداندن پول خود با دفتر سایت پی زا تماس بگیرند تا سرمایه های خود را از این شرکت پس بگیرند.

پی نوشت 1:

با توجه به توقیف دارایی های برادران پاتل و همچنین مسدود و تعطیل شدن سایت پی زا که بر روی دامنه com. راه اندازی شده بود به نظر می رسد این اتهامات بسیار جدی باشد.

به همین منظور به افرادی که در حساب های خود اعتباراتی را ذخیره داشته اند توصیه میشود با مراجعه به سایت payza.eu در صورتیکه امکان انتقال یا برداشت را دارند هر چه سریعتر نسبت به برداشت اعتبارات خود اقدام کنند.

پی نوشت 2:

مسئولان سایت پی زا بلافاصله بعد از توقیف شدن سایت خود،دیتا بیس سایت را به دامنه دیگری منتقل کردند،به نظر میرسد این عمل اقدامی برای جلوگیری از نابودی کامل پی زا باشد.

اما با وجود این اقدام نیز، نمیتوان همه اتهامات و انتفاقات را نادیده گرفت بنابراین حتما نسبت به برداشت اعتبارات خود از سایت پی زا اقدام کنید.

پی نوشت 3:

البته لازم به توضیح هست که اتفاقات رخ داده در مورد سایت پی زا به این معنی نیست که دیگر امکان استفاده از این سایت وجود نداشته باشد بلکه خدمات سایت پی زا در آدرس جدید Payza.eu به قوت قبل در حال انجام میباشد و شما میتوانید مانند قبل در آدرس جدید وارد حساب خود شده و از خدمات آن بدون هیچ محدودیتی استفاده کنید، با این حال هوشمندانه ترین کار این است که اعتبارات خود را برای مدت طولانی در حساب خود نگه داری نکنید.

پی نوشت 4:

پیام ارسالی پی زا به کاربران خود:

به اطلاع شما میرسانیم که خدمات Payza از حالا به طور کامل عملیاتی هستند و در دامنه جدید ما www.payza.eu، برای همه به جز ساکنان ایالات متحده در دسترس هستند. تمام اطلاعات حساب و وجوه شما در www.payza.eu امن و قابل دسترس هستند.

دامنه قبلی ما دیگر قابل دسترسی نیست، اما دامنه جدید ما پی زا را به عنوان یک سرویس اروپایی تعریف می کند. شما می توانید به حساب Payza خود در https://secure.payza.eu/login دسترسی پیدا کنید.

تشکر از شما برای صبر و درک شما،
تیم Payza

 

برگشت به صفحه اصلی اخبار